Tábor schválil rozpočet. Na investice padne čtvrt miliardy korun

Tábor (zdroj cs.wikipedia.org/ŠJů)

TÁBOR – I město Tábor už má jasno, s jakým rozpočtem bude hospodařit v příštím roce. Zastupitelstvo města jej schválilo na svém pondělním jednání. Podle starosty města rozpočet koncipovali obezřetně.

Celkové příjmy po upevnění činí zhruba 884,46 milionu korun, celkové výdaje pak 963,15 milionu korun. Rozpočet je tedy mírně schodkový. „Schodek rozpočtu pokryje nový úvěr, prostředky z Fondu rezerv a rozvoje a z Fondu pokut,“ sdělil mluvčí Tábora Luboš Dvořák.

Jak vysvětlil starosta Tábora Štěpán Pavlík, tvorba rozpočtu jako strategického dokumentu má svůj harmonogram vzniku, přesná pravidla a vývoj. První struktura vzniká na jaře, vedení města ve spolupráci s odbory nastavuje finanční limity, projednává ho několikrát rada města, pracovní porada zastupitelů, finanční výbor, teprve pak je předkládán zastupitelstvu. „Rozpočet jsme koncipovali obezřetně, opatrně. Očekáváme, že ve výběru daní nastanou horší časy,“ uvedl Štěpán Pavlík.

Roste podíl kapitálových výdajů, na ně je určena částka přes 258 milionů korun. Ta představuje 26,82 procent všech výdajů města. „Nejvíce peněz spotřebuje výstavba Centra pro seniory (100 milionů), rekonstrukce bytového fondu (více než 27 milionů), výstavba parkovacího domu na Sídlišti nad Lužnicí (25 milionů korun), statické zajištění opěrné zdi v ulici Pod Tržním náměstím (16 milionů), druhá část II. etapy stavebních úprav Budějovické ulice (od Havlíčkovy ulice k poliklinice, 7 milionů). Na výkupy pozemků je vyčleněno 5 milionů korun. Na budovy, haly a stavby poputuje 63 procent kapitálových výdajů,“ vyčíslil mluvčí města.