Užijte si adventní víkend s celou rodinou. Poradíme vám, kam se ve Zlínském kraji vydat

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Vánoční přípravy jdou do finále a hektické období pečení, shánění dárků a zdobení už jen stěží připomíná svátky klidu a míru. Pokud si chcete od všeho shonu na chvíli odpočinout, vydejte se o víkendu s rodinou načerpat alespoň trochu pohody a zpomalit. Zatímco program vánočních jarmarků vrcholí, milovníci komornějších akcí si na své přijdou na výstavách, které nabízí celý kraj. Ať už se vydáte na prohlídku betlémů nebo si na náměstí dáte punč a nakoupíte poslední dárky, rozhodně neuděláte chybu.

 

ZLÍNSKO

Zlín

Program Adventního Zlína vrcholí a na hlavním pódiu se vystřídají oblíbené folklorní soubory, hudební skupiny i známí interpreti. V třídenním programu Starobylé Vánoce na vás čekají tvořivé dílny i vystoupení pro děti. Skauti zas v neděli přinesou na náměstí Betlémské světlo, které si budete moct odpálit a přinést domů.

O plnění přání, hlavně těch dětských, se může postarat Vánoční pošta v Obchodním domě Zlín. Poštovní úřadovna umístěná v přízemí Obchodního domu, bude otevřena až do 23. prosince denně od desíti do šesti. Děti zde mohou ta nejtajnější přání spolu se svými rodiči či prarodiči napsat či nakreslit do dopisu a pak sledovat, jak dopis po vhození do schránky odletí potrubní poštou rovnou do Ježíškova domečku. Každý odeslaný dopis navíc může vyhrát atraktivní cenu.

Pokud máte rádi zajímavé výstavy, pak zamiřte do Krajské galerie výtvarného umění ve 14. budově továrního areálu ve Zlíně. Je zde až do 23. února příštího roku instalována výstava s názvem Jiří Karásek ze Lvovic – Barevné květy uschly v tón jak ze skla. Expozice představuje Jiřího Karáska jako básníka, kritika, předního představitele české dekadence a také významného sběratele.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo panelovou výstavu Zlín – Gottwaldov – Zlín, která připomíná třicet let od návratu Zlína k jeho původnímu jménu. Snímky známých míst v proměnách času i míst zmizelých dokumentují bouřlivou proměnu města v uplynulých dekádách. Výstava je instalována v prvním podlaží 14. budovy továrního areálu ve Zlíně a bude přístupná do 26. ledna 2020.

Rozhodně si také nenechte ujít tvorbu krále českého komiksu Káji Saudka. Unikátní soubor Saudkových prací bude k vidění až do konce března v prostorách Filmového uzlu Zlín v areálu zlínských filmových ateliérů. Návštěvníci se mohou těšit nejen na Saudkovy komiksy, volnou tvorbu, ilustrace a práce pro film, ale i ukázky dobových tiskovin, prostorové objekty, fotografie a videoprojekce. Součástí výstavy je také sekce přístupná od osmnácti let.

Brumov-Bylnice

Na zimním stadionu předvedou své umění členové a trenéři krasobruslařského oddílu v Lední revue Ať žijí duchové. Přijďte v pátek v šest večer.

Hvozdná

V sobotu se vydejte za hvozdenskými ochotníky a zažijte Vánoce v divadle. Od čtyř vás čeká představení o vánočních zvycích evropských zemí. Součástí budou i tvořivé dílničky, Ježíškova pošta a občerstvení u kašny.

Otrokovice

Skauti a skautky ponesou Betlémské světlo v průvodu v neděli 22. prosince. Začne se ve čtyři odpoledne u klubovny a před šestou plamínek dorazí na náměstí před Otrokovickou besedu. Přijďte a odneste si ho na váš vánoční stůl.

Vizovice

Letošní vánoční výstava na zámku nese název Vánoční pelíšek. Organizátoři pro vás vybrali šestnáct oblíbených vánočních filmů a pohádek s jejich typickými hláškami, předměty a kostýmy. Abyste to neměli tak snadné, neočekávejte žádné popisky a zkuste sami uhádnout, ke kterému snímku se vztahují. Pokud ještě nemáte pořízené dárky, zakoupit můžete voňavá mýdla, keramiku nebo třeba vstup do zámku. Přijít můžete o víkendech a na Štědrý den od 14. do 29. prosince mezi půl druhou a půl pátou.

Galerie Mariette sídlící v předzámčí zámku Vizovice otevřela svou každoroční Vánoční výstavu a široké veřejnosti prezentuje ve dvou výstavních sálech um tradiční české výroby foukaných skleněných vánočních ozdob. Výstavu můžete navštívit do 23. prosince.

KROMĚŘÍŽSKO

Kroměříž

Již počtvrté se Kroměřížané mohou těšit na Advent na radnici. Od pátku 13. prosince až do neděle 22. prosince čekají návštěvníky hudební vystoupení, divadelní a filmová představení, dílničky, betlém, stánky s vánoční výzdobou, drobnými dárky, vánočními i nevánočními dobrotami, cukrovím, punči, svařáky, ale i zajímavé novinky. Přijďte posedět, setkat se s přáteli, zahřát se teplými nápoji nebo zajímavým programem a užít si sváteční atmosféru.

Na vánoční výstavu v kulisách klasických evropských vánočních příběhů a pohádek Pohádkové Vánoce zve Muzeum Kroměřížska. Přenesete se do dávných pohádkových časů, osvěžíte si staré vánoční zvyky a tradice. Výstava probíhá do 5. ledna 2020.

Bystřice pod Hostýnem

Nenechte si ujít výstavu Vánoce v zámecké konírně aneb Pojďme spolu za betlémy. Sbírku poskytla k nahlédnutí Jitka Růžičková. Na výstavě budou ke zhlédnutí rozličné betlémy z její sbírky a užít si je můžete až do 22. prosince. Součástí jsou i tvořivé dílny pro děti.

Holešov

Muklovský betlém od neznámého vězně z uranových dolů, recese akademického malíře Cyrila Boudy s osobnostmi Pražského jara, betlémy na miniaturách, háčkované, na překližce, ale také mistrovská díla českých řezbářů představí letošní výstava České betlémy. Na zámku v Holešově se představí přes osmdesát modelů, které si veřejnost může prohlédnout do 29. prosince.

Hulín

Užijte si adventní neděli na náměstí Míru v Hulíně. Od tří vystoupí Patrik Mojžíš s kapelou a hosty a následovat bude vyhlášení soutěže o nejhezčí vánoční stromeček. Zahřejete se i dobrým punčem a svařákem.

 

UHERSKOHRADIŠŤSKO

Uherské Hradiště

Až do neděle můžete zajít na Masarykovo náměstí na Vánoční jarmark s bohatým kulturním programem. V pátek vás čeká cimbálová muzika, vystoupí Foxy Hunters a večer pak zakončí ohňová show. V sobotu se těšte na živý betlém, Melody Gentlemen, folk kapelu KaTea i multižánrovou kapelu Fata Morgána. A v neděli si rozhodně nesmíte nechat ujít vystoupení oblíbeného rockového sboru Svatý pluk.

Skauti budou tradičně rozdávat Betlémské světlo pod vánočním stromem na Masarykově náměstí. Ideálně připalují přinesené lucerničky, pro zapomnětlivé však zajisté nějakou erární připravenou najdou. Přijďte v sobotu od půl desáté do půl druhé.

Čestným uznáním a Cenou Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké tvorby v regionu byla v letošním roce oceněna Antonie Dostálková. Až do 16. února máte ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti možnost nahlédnout na její modrotiskovou tvorbu prostřednictvím výstavy Modrobílý svět.

Wellness Balnearia zve v pátek na vánoční setkání Vánoce v Rybárnách, Andělé mezi námi. Od jedné se můžete těšit na vánoční minijarmark i výstavu andělů. Následovat bude loutkové divadlo, dílničky, opékání špekáčků a nakonec vystoupí děti z Mateřské školy Štěpnice.

Kunovice

Advent v Kunovicích v neděli nabídne poslední předvánoční setkání, a to v Areálu jízdy králů. Od čtyř odpoledne vystoupí dětské a dospělé folklorní soubory z Kunovic a jako již tradičně proběhne i dobročinná sbírka pro klienty z Domova pro osoby se zdravotním postižením Na Bělince, pro Vanessku a trojčátka Hráčkovy.

Ostrožská Nová Ves

V sobotu si přivstaňte a vydejte se od půl osmé ze vsi na vlakové nádraží. Skauti tam přivezou Betlémské světlo, které na vašem vánočním stole nesmí chybět.

Staré Město

Až do 5. ledna si můžete prohlédnout jedinečný Betlém v KOVOZOO ve Starém Městě. Postavy i zvířata v životní velikosti jsou totiž vytvořeny z odpadního železa. Expozice betlému bude letos umístěna na pódiu v zahradě. Dále pro Vás budou přístupné všechny zajímavosti, exponáty a atrakce v KOVOZOO, tedy více než 250 zvířat ze šrotu, rozhledna maják Šrotík, loď Naděje, muzeum veteránů, muzeum zemědělství, letoun L 610, gumové bludiště z pneumatik a mnohé další. Přijít můžete každý den od desíti do pěti.

Uherský Brod

Galerie Panský dům zve na výstavu Půjdem spolu do Betléma.  K vidění jsou historické betlémy z tradičních betlemářských měst Příbrami, Ústí nad Orlicí, Třebechovic, Králík, z Valašska i ze Slovenska. Prohlédnete si betlémy řezbované, papírové, keramické, ze sádry, ze šustí, perníkové, paličkované, textilní. Výstava potrvá až do 6. ledna. Mimo soboty je otevřeno od devíti do jedenácti a od jedné do pěti, v soboty a svátky od jedné do pěti.

Uherský Ostroh

Vydejte se do podzemí zámku na výstavu Drákula a ti druzí – tajemství podzemí. Seznamte se se samotným Drákulou, Alžbětou Báthory, Eleanorou Amálií ze Schwarzenbergu, Kateřinou Bechyňovou z Komárova, vlkodlakem z Gévaudanu, slavným upírobijcem van Helsingem a dalšími tajuplnými postavami. Výstava potrvá až do 20. prosince.

Vlčnov

Nahlédněte do historie i současnosti nejrůznějších druhů zvonů v rámci vánoční výstavy Zvonky zvoní, andělé zpívají v Galerii Na Měšťance. K vidění je velká škála zvonů od těch velkých kostelních, které svolávají lidi k motlitbám, až po ty nejmenší, které slouží jako ozdoba a dekorace. Uvidíte také, z čeho všeho se dají takové zvonky vytvořit. V kulturním programu vystoupí jedinečný soubor hrající na ruční zvonky Zvonky Dobré zprávy. Výstava potrvá až do 12. ledna.

 

VSETÍNSKO

Vsetín

Kluziště na náměstí i nová edice vratných kelímků budou zpestřením Veselých vánočních hodů, které pořádá Dům kultury Vsetín ve spolupráci s městem Vsetín od 16. do 21. prosince. Během šestidenní akce v prostoru mezi Svárovem a náměstím Svobody bude kromě jarmarku s vánočním zbožím a pochutinami připraven také kulturní program v podání profesionálních kapel i místních skupin a umělců. Tradiční součástí akce je i charitativní Dětské vánoční městečko v pátek a v sobotu, jehož výtěžek je určen rodině zdravotně postižené Elišky Kneblové.

Zámek Vsetín zve hned na několik zajímavých akcí. Přijďte nasát trochu té vánoční atmosféry na výstavu pod názvem Perníčky, která potrvá až do 23. února. Dozvíte se víc o historii perníku i umu valašských perníkářů. Možná i odkoukáte nějaké ty tipy na přípravu dokonalého těsta.

Vánoční atmosféru ve vsetínském zámku navodí výstava s názvem Skleněné Vánoce. V rozpětí od designu po umění představí současné i historické skleněné vánoční ozdoby a dekorativní i umělecké sklo.

Hovězí

V sobotu přivezou skauti na náves Betlémské světlo. Přijďte si zazpívat a odnést plamínek domů od čtyř do pěti odpoledne.

Karolinka

V pátek si nenechte ujít Vánoční jarmark na Radničním náměstí. V devět ráno se otevřou stánky s vánočními dobrotami i řemeslným zbožím, od čtyř vystoupí žáci základní školy, čeká vás živý betlém i cimbálová muzika Malá Kotula z Nového Hrozenkova.

Rožnov pod Radhoštěm

V Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě se v sobotu a v neděli odehraje lidová hra o narození Ježíše Živý betlém. Účinkují tanečníci, zpěváci a muzikanti z rožnovských souborů Javořina, Radhošť a Soláň, Žesťový kvintet Josefa Blinky a členové Jezdeckého klubu Valašsko, slovem provází Zuzana Vašková. Padesátiminutové vystoupení začíná v oba dny v pět odpoledne.

Valašské Meziříčí

Adventní trhy ve Valmezu v pátek lákají na pravou valašskou zabijačku. V sobotu vás roztančí písničky divadla Schod a slovenská country-rocková kapela The Colt. V neděli zas přijde čas na prodej vánočních kaprů a vystoupení Jet Set Big Band.

Kouzelná atmosféra adventu a třpytivá krása tisíců ručně vyráběných skleněných baněk rozzáří historické komnaty zámku Lešná u Valašského Meziříčí. V zámeckých interiérech budou k vidění baňky z kolekce Return to nature s jemným vzorem inspirovaným luční trávou a okoličnatým květenstvím. Historické místnosti ožijí tradiční vánoční červení v kombinaci se stříbrnou i odstíny zelené, modré, fialové a zlaté, jejichž třpyt zvýrazní zámecké křišťálové lustry a zrcadla. Novinkou bude instalace, v níž záplava baněk nastíní dojem tajemné vánoční oblohy se zářícími hvězdami. Výstava Vánoce na zámku potrvá až do 22. prosince a v rámci ní vás čeká několik zajímavých akcí.