Kamion převážel čtyři černé pasažéry z Afghánistánu. Objevili je v Bojkovicích

Ilustrační foto

UHERSKOHRADIŠŤSKO – Zahraniční řidič kamionu převážel materiál do Bojkovic. Když potom na místě otevřel návěs, všimnul si, že kromě objednaného zboží přivezl i čtyři černé pasažéry. Podle policie ale uprchlíci v Česku zůstat nehodlali. „Z výsledků šetření vyplývá, že Česká republika pro muže rozhodně nebyla cílovou zemí a jejich úmyslem bylo dostat se do západní Evropy,“ uvedl policejní mluvčí Petr Jaroš, který dnes o události informoval.

Oznámení o podezření, že se v nákladovém prostoru kamionu nachází uprchlíci, přijala policie v úterý krátce po poledni. Nákladní auto stálo na parkovišti průmyslového areálu v Bojkovicích, kde měl být převážený materiál vyložen. Hlídky z Bojkovic, Slavičína a Uherského Brodu byly na místě do několika minut.

Uvnitř návěsu se nacházeli čtyři muži, kteří nebyli schopni žádným způsobem prokázat svou totožnost. „Přivolaná hlídka cizinecké policie prostřednictvím tlumočníka, který ovládá paštunský jazyk, zjistila, že se jedná o osoby z Afganistánu. Všichni muži byli následně převezeni na zlínskou služebnu cizinecké policie k provedení identifikace a dalších nezbytných úkonů,“ sdělil Jaroš.

Vzhledem k tomu, že jeden z mužů tvrdil, že je mu sedmnáct, převezla jej hlídka do olomoucké fakultní nemocnice, aby zjistili jeho věk. „Po přezkoumání rentgenových snímků lékařka konstatovala, že biologický věk muže je vyšší než devatenáct let,“ řekl Jaroš.

Cizinci ale v Česku nezůstali. „V pátek policisté všechny muže na základě readmisní dohody mezi Českou republikou a Slovenskou republikou předali slovenským orgánům,“ uzavřel Jaroš.