Plzeň zrekonstruovala dům za 33 milionů: Budou tam neziskovky!

PLZEŇ – Byly v existenční nejistotě, ať již z důvodu výpovědi z nájmu, prodeje či směny nemovitosti, v níž sídlily, či z důvodu nedostačující kapacity. Řeč je o neziskových organizacích ze sektoru sociálních služeb, které pracují s dětmi.

Nyní jim Plzeň vyšla vstříc a v kompletně zrekonstruovaných rozsáhlých prostorech ve své budově na adrese sady Pětatřicátníků 27, známé pod názvem Komenda, jim poskytne zvýhodněné nájemné. Pronájem prostor neziskovým organizacím schválila Rada města Plzně, současně bylo stanoveno nájemné ve výši 250 korun za metr čtvereční a rok. „Je to zvýhodněné nájemné, které poskytujeme neziskovým organizacím v domech ve vlastnictví města,“ přiblížil David Šlouf.

Pod jednou střechou tak začnou poskytovat své služby Sdružení Ty a Já, Blízký soused, Ponton a SPOLEČNOST TADY A TEĎ. Rekonstrukce budovy město vyšla na 32,6 milionu korun. Město ji získalo zpět do svého majetku od Západočeské univerzity v roce 2017, do té doby zde měla univerzita učebny. Opravné práce byly započaty v polovině července. „V zadním traktu a ve sklepních prostorech byla vyměněna okna. Ve všech místnostech byly zbudované nové podlahy. Všechny zdi byly oškrabány a dostaly nový štuk a výmalbu. Na jednotlivých patrech byly vybudovány nové toalety,“ přiblížil Jan Souček z Bytového odboru Magistrátu města Plzně.

Projektant se snažil zachovat co nejvíce z původních architektonických prvků, a tak repasí prošly původní dveře na chodbách objektu. Objekt získal nové rozvody vody, kanalizace a elektro. Dále byly osazeny nové radiátory, které budou vytápět budovu z nové plynové kotelny. Vzhledem k tomu, že objekt budou využívat i hendikepovaní, byla vybudována rampa a nové dveře pro snadný přístup na zahradu. V domě se nachází též nový výtah. „Osazeny byly také nové vstupní dveře. Do prostor jednotlivých organizací byly nainstalovány kuchyňské linky. Organizace budou mít pro své klienty z řad dětí k dispozici i zahradu. Nainstalován byl i bezpečnostní systém domu. Celý interiér prošel kompletní rekonstrukcí a úpravou,“ doplnil radní David Šlouf. Dne 29. listopadu 2019 byl objekt zkolaudován.

SPOLEČNOST TADY A TEĎ bude v nových prostorách nadále poskytovat sociální služby nízkopříjmovým rodinám i jednotlivcům, kteří řeší obtížné životní situace v oblastech, jako jsou bydlení, zadlužení či zaměstnání. V případě dětí jde o podporu vzdělávání. „Všechny služby ale stále poskytujeme také v jejich terénní formě, kdy pracovníci docházejí do domácností či doprovázejí klienty na jednání na úřadech,“ řekl za organizaci Miroslav Gažák.

Nezisková organizace Blízký soused, z. s. se věnuje práci s dětmi i dospělými ohroženými sociálním vyloučením. Pro děti má pestrou nabídkou volnočasových aktivit s edukativním podtextem. Například jde o kroužek vaření, kde si děti mohou vyzkoušet, jak zdravě, levně a při tom chutně uvařit. Menší děti se na kroužku Písmenka a barvy učí základní orientaci a kategorizaci, která jim pomůže zvládat školní povinnosti. Velmi oblíbené jsou i výtvarné workshopy, kde děti vyrábí a tvoří, čímž rozvíjí nejen jemnou motoriku, ale také fantazii. „Velice se těšíme, že díky novým prostorám budeme moci rozšířit naši nabídku pohybových aktivit. K stávajícím kroužkům fotbalu, kdy máme fotbal pro děti do 10 let a pro děti od 10 let, přibydou kroužky ping pongu pro děti i dospělé. V nových prostorách bude místo i pro setkáváním maminek s dětmi a vzdělávací kurzy pro dospělé. Ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem připravujeme Kurzy zdravého životního stylu,“ uvedla Pavla Fáberová, předsedkyně organizace.

Sdružení Ty a Já vzniklo již v roce 2005 a nabízí volnočasové a vzdělávací aktivity pro mladé lidi se zdravotním postižením (fyzickým, mentálním i kombinovaným). „Klub navštěvují převážně lidé od 14 do 40 let včetně vozíčkářů, kterým musíme přizpůsobit prostředí i aktivity, aby se cítili co nejlépe a neměli pocit, že jsou znevýhodněni v kolektivu,“ uvedla za sdružení Jitka Malafová. Dopoledne funguje klub pro trávení volného času mladých lidí, kteří mají již ukončenou školní docházku a díky svému postižení se nemohou uplatnit na trhu práce. Společně navštěvují různé výstavy, akce a organizace s podobným zaměřením, kde se snaží o navázání nových vztahů mezi vrstevníky. V odpoledních hodinách sdružení nabízí řadu kroužků. Pro veřejnost pořádá například festival Na konci léta, Benefiční ples, Vánoční koncert, Maškarní bál, Burzu oděvů a další.

Organizace Ponton bude v novém sídle podporovat děti a mladé lidi, aby sami uměli pozitivně ovlivnit svůj život. Provozovat tam chce klub Pixla, kam mohou přijít děti skoro každý den trávit odpoledne. Kromě zábavy najdou v klubu podporu a informace od kvalifikovaných sociálních pracovníků. Dále v něm bude fungovat projekt Klubíčko pro předškolní děti, jež zatím nemohou chodit do školky a zázemí tam bude mít také terénní program COM.PASS a projekt Trénink, které pomáhají lidem v jejich domácnostech, nebo v ulicích města. „V neposlední řadě bude možné díky novému zázemí provozovat unikátní hudebnu zdarma pro mladé lidi od 15 do 26 let a kancelář zde bude mít i vedení organizace,“ uvedl Jakub Václavů, ředitel Pontonu.

Zdroj: město Plzeň