Příbramští a říčanští hasiči se radují. Pod stromeček dostali terénní čtyřkolky Polaris Ranger!

Foto: HZS ScK

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Hned dvě stanice hasičů ve Středočeském kraji se mohou před koncem roku pochlubit novou technikou. Jde o speciální terénní čtyřkolku Polaris Ranger XP 1000 EPS. Díky svým technickým parametrům budou čtyřkolky využívány především pro zásahy v těžko přístupném terénu, kam se běžná hasičská vozidla nedostanou, například při hašení lesních požárů nebo při záchraně osob. Vozidla jsou umístěna na stanicích v Říčanech a v Příbrami. Obě města na ně totiž přispěla ze svého rozpočtu.

Specifikace a výbava vozidla

Čtyřkolky jsou poháněny čtyřdobým zážehovým DOHC dvouválcovým motorem ProStar 1000 o zdvihovém objemu 999 cm3 a výkonu 61,1 kW při 7700 ot./min. s pohonem všech čtyř kol – AWD/2WD/VersaTrack Turf mode. Pohon přední nápravy je tak připojitelný, přední i zadní náprava je opatřena uzávěrkou diferenciálu.

Ranger je vybaven plně automatickou převodovkou a hydraulickými diskovými brzdami na přední i zadní nápravě, vpředu s dvoupístkovými třmeny. Rozvor vozidla je 206 cm, přičemž vnější rozměry bez výstražného osvětlení jsou: délka 305, šířka 158 a výška 196 centimetrů. Palivová nádrž má objem 43,9 litrů. Vnitřní rozměry ložné plochy jsou 123x29x90 centimetrů a její nosnost je 454 kilogramů. Je vybavena kotevními body na přichycení konstrukce vysokotlakého hasicího zařízení, které je sundavací.

Specifikace vysokotlakého hasicího zařízení

Vysokotlaké hasicí zařízení je poháněno benzínovým motorem Honda s elektrickým startem. Čerpadlo má výkonu 21 litrů za minutu při 200 barech s možností přimíšení hasiva pěnou až do 0,4 procenta. Dále je vybaveno 50 m dlouhou samonavíjecí hadicí s hasicí pistolí s možností přepínání mezi vodou a pěnou. Nádrž na vodu o objemu 230 litrů je z nerezu.

Cena obou vozidel byla 1 787 406 korun včetně DPH. Bez finančních darů od vedení měst Příbram a Říčany, v případě příbramské čtyřkolky také firmám RAVAK a.s., Doosan Bobcat EMEA s.r.o., Kovohutě Příbram nástupnická, a.s., a také Hasičskému fondu Nadace Agrofert by nebylo možné tato speciální vozidla zakoupit.

Foto HZS ScK