Páter Ferda byl fenomenální léčitel: Rozpoznal nemoc i na dálku!

Zdroj: Xerostomus, CC BY-SA 4.0, wikimedia.org

SUŠICE – Kouzlo Vánoc se nezadržitelně blíží. Je to i ideální čas připomenout si zázraky, za kterými sem do Sušice kdysi přijížděly davy lidí z široko daleka. Jejich strůjcem byl pozoruhodný muž, léčitel František Ferda.

I když byli i tací, kteří jeho svérázným radám nevěřili, pro spousty lidí byl naopak poslední nadějí v uzdravení jejich neduhů, s kterými si často tehdejší medicína nevěděla rady. Pozoruhodné bylo, že Ferda nemusel nemocného ani vidět osobně. Stačila mu pouhá fotografie, nebo dopis od pacienta či jeho rukou psaná kartička s osobními daty. Léčitel sám tento fenomén popisoval, jako by z něho vycházel zelený paprsek, pomocí kterého se spojí s konkrétním člověkem a zjistí o něm vše potřebné. Tomu pak předepsal bylinné čaje, koupele nebo zábaly, ale také třeba změnu šatníku, barvy oblečení.

V mládí se ještě jeho léčitelské dovednosti nikterak neprojevovaly. Narodil se 31. března 1915 nedaleko Spáleného Poříčí. Od dětství ho fascinovala příroda a byl také skvělým hudebníkem. Hrál na trubku i další nástroje. V Praze později vystudoval arcibiskupské gymnázium a bohosloveckou fakultu v Praze-Bubenči. Byl vysvěcen na kněze a svojí první mši sloužil ve Spáleném Poříčí.

Bohužel i jeho tvrdě zasáhl komunistický režim a jako nepohodlný tehdejší ideologii byl v únoru 1951 uvězněn. Vystřídal vězeňské cely v Ostravě, Mírově, Jáchymově, Opavě, Leopoldově, Valdicích i na Borech a odseděl si celých dlouhých devět let. Po propuštění v květnu 1960 pracoval jako bednář v plzeňském pivovaru. K činnosti duchovního se mohl vrátit až o řadu let později. Jako kněz pak působil u řeholních sester v domově důchodců v Újezdci u Klatov.

Později se začal v domku v Sušici, kde bydlel, naplno věnovat léčitelství. Od roku 1980 takto pomáhal tisícům lidí a nikdy si nebral peníze. Traduje se, že o jeho výjimečných schopnostech se dozvěděli až v Moskvě, kde si pátera vyžádali, aby osobně léčil tehdejšího nejvyššího představitele SSSR Leonida Brežněva. Ať už je to pravda nebo ne, pomoc u něho hledali i ti, kteří stáli na straně jeho dřívějších věznitelů.

František Ferda sám říkal, že jasnovidné schopnosti zdědil po svých předcích a prý si dokonce předpověděl přesný den, hodinu i minutu své smrti. Páter Ferda zemřel v roce 1991 v Sušici. Zůstala po něm řada rad a receptů, které pomáhají v léčení nejrůznějších nemocí i k jejich prevenci dodnes. Na ostrově Santos mu byl věnován zvon na zdejší zvoničce.