Přerov přivítá nový rok diskotékou, ohňostrojem a koupáním otužilců v Bečvě

PŘEROV – Přerovské vánoční trhy na Masarykově náměstí mají za sebou celou řadu kulturních akcí a před sebou další program, který se stane zpestřením posledních dnů tohoto roku.

Dnes, v pondělí 23. prosince, se podle programu mělo náměstí odmlčet, ale organizátoři se rozhodli, že v tento den dopřejí program především malým návštěvníkům. „Od pěti hodin odpoledne se tu budou promítat české animované pohádky Bubáci a Hastrmani podle Josefa Lady. Pro děti je připraveno celkem třináct dílů pohádek, každá trvá asi osm minut, takže je možné si v jejich průběhu odskočit do dětských dílniček, které budou současně probíhat v budově „u myslivců“ od čtyř hodin,“ uvedl ředitel pořádajících Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček. Na Štědrý den o půl jedenácté dopoledne zahraje na náměstí skupina Re-Vox, která Přerovanům zahraje i oblíbené hity Pavla Nováka. Dopolední závěr bude patřit Věžní hudbě, hrající z oken Městského domu.

Po oba vánoční svátky nebude na náměstí probíhat žádný kulturní program, prodejní domečky ale zůstanou otevřené, takže na Boží hod i na Štěpána se tu mohou Přerované sejít u punče. 27. prosince v podvečer zahraje kapela Absolute Bon Jovi revival a Brouci Band – The Beatles Revival.  A 29. prosince to rozbalí skupiny Tchoři a AC/CZ.

Vrcholem letošního programu se pak stane Silvestr, tradičně spojený s koupáním otužilců v řece Bečvě – ti se ve dvě hodiny po poledni za skandování přihlížejících Přerovanů vrhnou do studené vody. „Letos to bude už jubilejní padesátý ročník, akci pořádá oddíl zimního a dálkového plavání a my si už bez ní neumíme v Přerově představit závěr roku,“ konstatoval moderátor otužilecké exhibice Bohuslav Přidal. Hned po ledové lázni je na náměstí na programu koncert Freďáků, představení přerovského siláka Jirky Tkadlčíka a pak už je naplánovaná zábava, která začne v pět odpoledne a skončí hodinu nad ránem roku 2020. „Z hudebníků se mohou návštěvníci těšit třeba na Adama Elvise Hobzu nebo Ivo Blahunka. Večer pak završí dva talentovaní přerovští DJ´s – Dosty a Shefa. Kromě místních umělců jsme se rozhodli oslovit i vycházející hvězdu české pop a r&b scény SOFIAN MEDJMDJ. Jeho koncert začne úderem osmé hodiny večerní,“ sdělil moderátor večera Václav Havlík.

Nový rok pak mohou přivítat Přerované na břehu řeky Bečvy, odkud exkluzivně uvidí od šesti večer ohňostroj, který bude tematicky věnovaný Janu Amosi Komenskému, od jehož úmrtí uplyne v příštím roce 350 let. Ohňostroj ponese název Labyrint světa a ráj srdce – v duchu jeho díla, kdy svět je zobrazen alegoricky jako město, které připomíná labyrint a jímž vypravěč prochází. Ohňostroj bude odpalován z jedenácti míst, má trvat necelých jedenáct minut a město za něj zaplatí 120 tisíc korun. Poslední tečku za programem hned po skončení ohňostroje udělá kapela Penzistor.