Výpravný film o Amundsenovi vznikal i v Praze. Půjdete?

PÍSEK – Nad výpravami Roalda Amundsena žasl celý svět. Vyplňoval prázdná místa na mapě, dobyl jižní pól a jako první dosáhl se svými expedicemi obou pólů zeměkoule. Natáčelo se i v Čechách a v roli jednoho z členů Amundsenovy výpravy uvidíte Vojtěcha Kotka.

Roald Engelbregt Gravning Amundsen měl v sobě obrovské odhodlání, touhu, vytrvalost, tvrdohlavost, zároveň to byl ale pro mnohé nenapravitelný snílek. Dbal na poctivou přípravu a učil se od domorodců, jak přežít v polárních podmínkách. Jeho realita se často neslučovala s tou, kterou vnímal jeho praktický bratr Leon, a tak snímek popisuje i jejich obtížný vztah. Leon byl tím, kdo se staral o zázemí, vyjednávání, organizaci výprav a především o jejich náročné financování. Po více než dvaceti letech spolupráce jejich vztah náhle skončil. Film má být rovněž poctou Leonovi a ukazuje i soupeření s britským námořním důstojníkem a objevitelem Robertem Scottem,

Více než 25 natáčecích dní strávili filmaři v Čechách. Poznáte v norském královském paláci pražský Žofín? Neviděli jste náhodou Královskou geografickou společnost v Průhonicích? A jakou roli hraje Vojtěch Kotek? Výpravný film Amundsen uvidíte 28. 12. ve 20:00 hod. v Kině Portyč v Písku.