Na Zlínský kraj se žene vydatný sníh, meteorologové varují před závějemi

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Pokud se dnes o víkendu chystáte usednout za volant, dejte pozor. Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu vydali varování před vydatným sněžením, které zasáhne také Zlínský kraj. Výstraha vejde v platnost v pátek ve tři odpoledne a potrvá až do sobotní půlnoci.

Sněžení zasáhne části Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje včetně Zlínského, především pak Vsetínsko a Rožnovsko. „Na horách na severu a severovýchodě očekáváme až 20 centimetrů nového prachového sněhu, který bude postupně v kombinaci s mírným větrem vytvářet sněhové jazyky, v exponovaných polohách i závěje,“ uvádí Český hydrometeorologický ústav.

Podle meteorologů budou zítřejší dešťové a smíšené přeháňky od čtyř set metrů přecházet ve srážky sněhové. V oblasti Beskyd pak můžeme očekávat trvalejší sněžení. Nejvyšší odpolední teploty se budou pohybovat mezi 2 až 5 °C, bude vát mírný severozápadní až severní vítr s rychlostí 2 až 6 m/s, večer místy s nárazy do 15 m/s.

Srážky budou pokračovat i v sobotu. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat v rozmezí od 0 do -3 °C, nejvyšší denní pak od -1 do 2 °C. Výstraha by měla přestat platit se sobotní půlnocí.

Meteorologové vyzývají k opatrnosti především řidiče, kteří se plánují vydat do vyšších oblastí. Ti by neměli zapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla. „Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy. Ve vozidle je vhodné mít teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a jídla. Orientace a pohyb mohou být kvůli sněhu a větru obtížné a velmi nebezpečné,“ varují odborníci.