Jan Neruda: Jeho osudové lásky skončily vždy nešťastně

Jan Neruda

Básník a novinář Jan Neruda se sice nikdy neoženil, v žádném případě to však neznamená, že neměl vážnou známost – dokonce jich měl více. Ani jedna z nich však nedopadla šťastně.

Anna Holinová

Seznámili se, když jí bylo sedmnáct a jemu osmnáct a oba byli z Malé Strany. Když byl přijat na právnickou fakultu, mohl se o ni ucházet oficiálně. Jan, který si přivydělával jako lokálkář v pražském německém deníku Tagesbote aus Böhmen však měl na studia i na Annu stále méně času, což mu bylo vyčítáno – ve dvaceti letech už byly tehdy dívky většinou vdané. Láska skončila, ale Anna se již nikdy nevdala, opatrovala však prý až do smrti Nerudovy dopisy a básně.

Karolina Světlá

Navzdory tomu, že jí pozdější fotografie a portréty úplně nelichotí, byla ve svých 28 letech hezkou ženou – tehdy se setkala s Janem Nerudou, který ji roku 1858 spolu s Vítězslavem Hálkem navštívil, aby ji požádali o příspěvek do literárního almanachu Máj.

Vlastním jménem se jmenovala Johana Mužáková – byla manželkou středoškolského profesora Petra Mužáka, jak se ovšem zdá, v manželství jim to moc neklapalo. Neruda se do ní zamilovával čím dál tím více.

Byl zde však stále manžel. Když se spisovatelka, která byla na dovolené v manželově rodném podještědském kraji, dozvěděla, že Nerudovi hrozí vězení pro dlužníky, poslala mu peníze prostřednictvím přítelkyně – ta však o tom řekla téměř celé Praze. Mužák zuřil. Se svou ženou se nerozešel, musela však slíbit, že se s Nerudou již nikdy nepotká, což se také stalo.

Terezie Macháčková

Další láskou, bohužel také nenaplněnou, se stala teprve patnáctiletá Terezie Marie Macháčková, dcera továrníka, kterou Neruda spatřil v červnu 1862 v pražském Novoměstském divadle. Byl velmi zamilován a vyznával se jí v dopisech, bohužel Terezie už v té době stonala. Přes veškerou snahu lékařů zemřela roku 1865 jako teprve osmnáctiletá na tuberkulózu. Stesk po této křehké lásce byl patrný v Nerudových básních až do jeho smrti.

Anna Tichá

V roce 1877 (ve svých 43 letech) se setkal poprvé s dcerou svého bratrance Aloise Tichého, která spolu se sestrami přijela za strýčkem Janem do Prahy. Neruda je vodil po Praze a z Aničky byl okouzlen. Zdá se, že inspirovala i některé básně ve sbírkách Prosté motivy a Písně kosmické.

Měla ho ráda – rodičům se však nelíbil věkový rozdíl a také vadilo, že již byl často nemocen. Anička nakonec vztah ukončila a v roce 1888 se provdala za Vojtěcha Práška, aniž by jej údajně milovala. Na Nerudu nikdy nezapomněla a stejně jako první Anna, tedy Anna Holinová, si schovávala až do smrti jeho dopisy.