Od prskavky shořel dům, od romantické svíčky na vaně koupelna. Vánoční nehody den za dnem!

Od prskavky na vánočním stromku shořela i část vybavení obývacího pokoje. Foto: HZS ScK

STŘEDOČESKÝ KRAJ – V Jílovém vzplála vana od svíčky ponechané bez dozoru. V Odoleně Vodě způsobila zapálená prskavka požár rodinného domu. Během tří svátečních dnů zaznamenali středočeští hasiči 74 událostí, ještě o šest více než loni. Nejklidnější situace byla na Nymbursku, v Sadské hasiči zachraňovali pouze muže, který si chtěl na Štědrý den odpoledne vybrat hotovost z bankomatu na pobočce spořitelny. Ven se však už nedostal, neboť prosklené vchodové dveře otvírané kartou se zasekly.

Štědrý den

Na Příbramsku a Rakovnicku

V úterý 24. prosince vyjížděli hasiči celkem ke dvaadvaceti událostem, z toho k devíti požárům. Ve třech případech šlo o požár odpadu, na Příbramsku pro změnu brzy ráno chytily saze v komíně. Kolem čtvrté hodiny ranní vyráželi rakovničtí profesionální hasiči spolu s dobrovolnými jednotkami obcí Jesenice a Kolešov k požáru osobního automobilu; po uhašení bylo zjištěno, že jde o vrak vozidla, který byl zapálen úmyslně. I takové se věci se na Štědrý den ději.

V Mladé Boleslavi hořelo od svíčky

Krátce před půl třetí odpoledne došlo v Mladé Boleslavi k požáru v kuchyni výškové budovy. Do příjezdu hasičů na místo, majitelka bytu oheň uhasila a odstranila všechny stopy po požáru. Protože však na místě však vznikla škoda, byl do bytu povolán hasičský vyšetřovatel, který přes veškerý úklid nakonec zjistil, že od svíčky se vzňal papír a kvůli požáru byla zakouřena kuchyň. Škoda byla vyčíslena na 10 000 korun.

Nejhůř bylo na Praze – východ

Nejzávažnějším případem Štědrého dne se bezpochyby stal požár rodinného domu v Odoleně Vodě, kde od prskavky na vánočním stromku zahořela i část vybavení obývacího pokoje a zplodinami hoření byl zasažen celý dům. Událost se odehrála před půl osmou večer. Kromě uhašení stromku a přirozeného odvětrání domu, bez použití přetlakového ventilátoru, měli hasiči podezření na skrytá ohniska ve stropní konstrukci, kterou proto částečně rozebrali, aby se ujistili, že nehrozí žádné další ohnisko požáru. Zdravotnická záchranná služba sice ošetřila dvě osoby, ale ty byly ponechány na místě, jelikož odmítly odvoz do nemocnice. Výše škody, kterou způsobila zapálená prskavka, byla vyčíslena na 950 000 korun.

První svátek vánoční

Na Boží hod přibyly oproti přechozímu dni tři události, celkový počet se tak vyšplhal na 25 zásahů. Požárů bylo zaznamenáno celkem šest, avšak většinou šlo o méně závažné případy.

Před půl desátou zasahovali profesionální hasiči z Jílového spolu se svými dobrovolnými kolegy z obcí Štěchovice a Hradištko u požáru samostatně stojící kůlny. Objekt o půdorysu 6×3 metry zřejmě zahořel od elektroinstalace. Aby byl oheň zcela uhašen, museli hasiči rozebrat střešní konstrukci. Po desáté hodině velitel zásahu nahlásil likvidaci požáru. Škoda byla vyčíslena na pět tisíc korun.

Druhý svátek vánoční

Požáry

Zato na Štěpána měli hasiči napilno – 26. prosinec byl dnem s nejvyšším počtem zásahů za celé vánoční svátky. Zvýšil se o další dva až na celkové číslo 27, z toho bylo šest požárů.

K nejzávažnějšímu požáru vyjeli benešovští profesionální hasiči hned před pátou hodinou ranní do Bukovan. Došlo zde k zahoření laminátové vany od svíčky ponechané bez dozoru. Požár pak poničil celou koupelnu a zplodinami hoření byl zasažen celý dům, proto hasiči museli zasahovat v dýchací technice. Obě osoby, které se v domě nacházely, převezla zdravotnická záchranná služba k dalšímu ošetření do nemocnice. Škoda byla předběžně vyčíslena na 700 000 korun.

V ostatních případech šlo o menší požáry popelnic, trávy nebo jen o prověření hlášeného pálení, které však bylo pod kontrolou.

Automobilové nehody

V tento den středočeští hasiči evidují pět nehod, z nichž ve třech případech bylo potřeba osoby z vozidel vyprostit. První se stala krátce před pátou hodinou ranní u Neumětel na Berounsku, kde osobní automobil narazil do stromu. Osobu, která ve vozidle zůstala a nemohla se sama dostat ven, hasiči vyndali bez použití hydraulického vyprošťovacího zařízení.

Další nehoda se odehrála po šesté hodině na Rakovnicku. U Řevničova skončilo osobní auto mimo vozovku na boku. Zde už hasiči k vyproštění jedné zraněné osoby museli použít vyprošťovací nářadí, konkrétně hydraulické nůžky.

Poslední z trojice nehod s vyproštěním se stala na okrese Praha-západ u Radlíku. Střetly se zde dva osobní automobily a v jednom z nich zůstala zaklíněna zraněná osoba. Ven z vozidla jí hasiči pomohli opět za pomoci hydraulického vyprošťovacího zařízení, pak pacienta předali do péče zdravotnické záchranné službě.

Co zbylo z vánočního stromečku, který vzplál od prskavky: Foto: HZS ScK
Zapálená svíčka v koupelně způsobila požár. Foto: HZS ScK

Zdroj: HZS ScK