Vánoční svátky u záchranářů byly náročné

ilustrační foto

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Lékaři, záchranáři a operátoři sloužili samozřejmě i během vánočních svátků. Služby pro ně nebyly jednoduché, přestože se nijak zvlášť nelišily od předchozích let. Během Štědrého dne vyslal dispečink do terénu posádky 250-krát a ještě mnohonásobně víc přijal telefonátů na linku 155.

Přes den řešili operátoři hlavně teploty, zejména u starších lidí, a drobné úrazy v domácím prostředí. V podvečer pak došlo k nárůstu volání kvůli zažívacím potížím a záchranáři ošetřili i dva případy popálení, jedno od svíček na vánočním stromečku, druhé od rozpáleného oleje při smažení. Do akce museli zapojit i záchranářský vrtulník, který vzlétl k vážné nehodě v Hostimi na Znojemsku. „Mladý muž tam havaroval na motokrosové motorce a způsobil si velmi vážná zranění páteře. Letecká záchranná služba ve spolupráci s pozemní posádkou pacienta ošetřila, zaléčila a následně transportovala na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Bohunicích,“ vylíčila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Michaela Bothová.

Svátky jsou emočně náročnějším obdobím, proto i letos vyjížděli lékaři ve zvýšené míře k psychózám. Podle mluvčí vyjeli během tří dnů ke dvacítce případů. Několik pacientů se projevovalo agresivně vůči svému okolí, což bylo většinou spojeno také s požitím většího množství alkoholu. Docházelo ke zhoršení stavu psychiatricky léčených pacientů, lidé více trpěli úzkostmi a depresemi.

zdroj: ZZS JMK Foto: Tomáš Dvořáček