Nachází se u japonského ostrova Yonaguni potopená pyramida?

Potápění u Yonaguni

Japonský ostrov Yonaguni je vděčným místem pro potápěče z celého světa. Potápění u jeho břehů nabízí atrakce: jednak je to setkání s kladivouny a jednak je tu jiná zajímavá rarita – mohutná kamenná pyramida, která stojí na dně oceánu. Její původ je dodnes obestřen záhadou.

Záhadný objev

V roce 1987 objevil místní potápěč Kihačiro Aratake v moři obrovský útvar, který nápadně připomíná stavební dílo. Na ploše asi 150 krát 40 metrů se tyčí jakási pyramida až do výšky zhruba pěti metrů pod hladinou moře. Celý monument je členěn terasami a širokými schody, mezi nimiž se zdvihají téměř kolmé stěny.

Teorie přírodní

Brzy se o zdejší nález začali zajímat vědci. Existuje skupina badatelů, kteří zpochybňují tezi o stavbě. Někteří geologové poukazují kupříkladu na to, že se pískovec u ostrova Yonaguni zhruba před 20 miliony let na mořském dně ukládal v mnoha paralelních vrstvách. Krom toho je materiál prostoupen množstvím svislých trhlin.

V hornině je tedy dostatek zlomových ploch na to, aby na ni mohla působit mořská voda a častá zemětřesení, příznačná pro tuto oblast. Za těchto podmínek je údajně možné, že pyramidu vytvořily přírodní síly.

Dílo lidských rukou?

Druhý tábor badatelů je přesvědčen o něčem jiném. Je tu snad ukryto dědictví tisíce let staré, dávno zaniklé civilizace? Je to jakási asijská verze Atlantidy? Je to sice teorie, ale faktem je, že celá řada detailů se zdá být dílem lidských rukou.

Zastánci tohoto názoru poukazují na hladké paralelní plochy, ostré hrany a pravé úhly tohoto útvaru. Krom toho se tu nacházejí příkopy, dokonale kulaté otvory a do kamene vyryté linie, které někteří badatelé dokonce považují za kresby zvířat a lidí.

To vše by mělo být dílem přírody? Spory pokračují…