Neobvyklé a kuriózní příběhy středočeských záchranářů, které přinesl rok 2019!

Neobvyklé kapří nadělení na křižovatce v Rakovníku. Foto: HZS ScK

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Stejně jako každý rok i letos vyjížděli středočeští profesionální a dobrovolní hasiči k mnoha tisícům událostí. A podobně jako v minulých letech i v roce 2019 zaznamenali několik netypických zásahů. I když ne všechny skončily úplně bez následků, mnohé z nich měly jednoho společného jmenovatele, s odstupem času se na ně vzpomínají s úsměvem.

Vězněm v bankomatu

NYMBURK – Na Štědrý den po čtvrté hodině odpoledne vysvobozovali nymburští hasiči z pobočky banky v centru Sadské zde uvězněného muže, který si šel vyzvednout peníze z bankomatu umístěného ve vstupní hale. Při odchodu se však prosklené dveře ovládané platební kartou zasekly a muž zůstal zavřený uvnitř. Ven mu pomohli až hasiči, kteří dveře bez poškození rozebrali.

Kontejner jako past

MLADÁ BOLESLAV – Profesionální hasiči vyjeli v úterý 3. prosince na žádost městské policie k netradiční záchraně do ulice Mileny Hážové, kde vlezl muž do mobilního kovového kontejneru na textil. Ven už to vlastními silami nešlo. Hasiči byli na místě za pár minut a nezraněného vězně ze železné kobky vysvobodili pomocí ručního vyprošťovacího nástroje a úhlové brusky.

Křižovatku zablokovali kapři

RAKOVNÍK – K neobvyklé dopravní nehodě došlo 12. října dopoledne. Na křižovatce ulic Lišanská a Kollárova se převrátil traktor s valníkem, který vezl v přepravních kádích živé kapry. Ti se vzhledem ke svažitému terénu vysypali po celé šířce komunikace až do vzdálenosti několika desítek metrů.  Hasiči po zajištění místa nehody pomohli rybářům s posbíráním dvou a půl tuny ryb do náhradních kádí s vodou. Po otočení soupravy na kola a naložení na odtah ještě opláchli velice kluzkou vozovku. Řidič vozidla byl naštěstí jen lehce zraněn.

Nešlo o požár, jen opékání buřtů

PRAHA-VÝCHOD – V pondělí 24. června v půl jedenácté večer oznámil středočeským hasičům požár haly v obci Sluhy její majitel, pobývající právě na dovolené ve Francii. Plameny viděl v mobilním telefonu z bezpečnostní kamery. K události ihned vyjeli profesionální a tři dobrovolné jednotky s šesti cisternami a automobilovou plošinou. Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že nejde o požár. Zahraniční zaměstnanci firmy si v areálu při noční směně opékali na ohni buřty.

Zapomenutý vozíčkář

BEROUN – Příběh čtyřiačtyřicetiletého muže na vozíku je spíš hořkosmutný. Na západním okraji lomu Velká Amerika u Mořiny na Berounsku si ho v pondělí 17. června ráno všimla náhodná kolemjdoucí, která přivolala policii. Na jeho záchraně spolupracovali lezci ze stanice HZS Řevnice a zdravotnickými záchranáři. Pomohl i správce lomu se svým terénním autem. Do těžko přístupného místa se muž bez dolních končetin, odkázaný na invalidní vozík měl podle svých slov dostat s kamarády, společně pobýt dva dny a ráno 17. 6. zůstat sám opuštěný. Dehydrovaný byl převezen do berounské nemocnice. Co celé události opravdu předcházelo a proč zůstal opuštěný ve složitém svažitém a zarostlém terénu, ví patrně jen sám postižený. Jak policie uvedla, případem opuštěného vozíčkáře se nadále zabývat nebude. Muž byl v lomu dobrovolně a k protiprávnímu jednání nedošlo.

Svíčka v lednici

BENEŠOV – Ve středu 15. května v sedm večer vyjeli hasiči k požáru v pětipodlažním panelovém domě na severovýchodním okraji Benešova. Plameny, které zcela zachvátily kuchyň přízemního bytu, hasiči zkrotili za čtvrt hodiny. Kvůli silnému zakouření však muselo být z domu evakuováno dvacet osob, včetně pěti dětí. Škody vyčíslil vyšetřovatel na 300 tisíc korun. Příčinou vzniku požáru byla neopatrnost sedmdesátileté uživatelky bytu, která dala do pootevřené lednice na snadnější rozmrazení hořící svíčku a odešla do nedalekého marketu na nákup.

Odmrazovat lednici svíčkou nebyl zrovna chytrý nápad. Foto: HZS ScK