Jaký Ježíšek byl letos u vás – Dárkař, Průzkumník nebo Konzultant?

Ilustrační foto

Pod stromečkem zpravidla nacházíme kupu dárků. Průšvih ovšem je, pokud se nám většina z nich nehodí. Po předešlých zkušenostech již s obavou sledujeme, zdali velká zabalená krabice neskončí právě v naší náruči. Předem se děsíme toho, co asi skrývá a kam to ve svém velkometrážním nula plus jedna dáme. Když se pak ukáže, že dárek skutečně patří nám, a co víc, že v sobě skrývá úžasně nevkusného zahradního trpaslíka, stékají nám po obličeji slzy bezmoci. (Nepřichází totiž v úvahu, že bychom ho vyhodili, takže budeme muset začít šetřit na koupi zahrady). Ostatní si však myslí, že pláčeme dojetím, tudíž příští rok dostaneme úplně stejný dárek, abychom měli opět tak velkou radost.

Dárkaři

Není totiž Ježíšek jako Ježíšek. Někteří považují za svůj primární cíl  dotyčného obdarovat, nehledě na následky. Do této kategorie patří tzv. Ježíšci – Dárkaři. Většinou takto činí v dobré víře, avšak díky nedostatku informací o osobě obdarovaného jejich dárky ne vždy potěší. Zpravidla přinášejí obdarovanému problémy typu „Kam s ním?“. Jiní (pohlédněme kruté pravdě přímo do očí) darují věci, kterých se potřebují sami zbavit, přičemž si své jednání odůvodňují slovy: „Však oni to využijí určitě více než my.“

Konzultanti

Naštěstí existují také Ježíšci, kteří do své obdarovávací činnosti zahrnují také konzultační aktivity, tudíž se obdarovaného předem zeptají, co by si přál dostat pod stromeček. Takto činí Ježíšek – Konzultant. Svým dotazem se však vystavuje značnému riziku, jelikož se mu může dostat odpovědí následujícího znění: „Chtělo by to novou Mazdu“ nebo „Měsíc v Karibiku by nebyl k zahození“. Bude-li mít štěstí, tak narazí na skromnější přání, například přání nového mobilu, který pořídí v akci za desítku (nejedná se o pivo, ale o deset tisíc korun českých). Movitější Ježíšek s úsměvem vybílí své bankovní konto, neb zpravidla nutno obdarovat více podobně nenáročných jedinců. Hůř na tom bude Ježíšek, který má v pokladničce pár ušmudlaných tisícovek. Tomu na čele vyrazí studený pot a vezme si půjčku, aby mohl své milující blízké obdarovat. Následující rok bude mít dvě zaměstnání, aby půjčku splatil. Dalších Vánoc se s velkou pravděpodobností nedožije, protože se udře, aniž by si jeho milovaní něčeho všimli.

Investigativci

Nejvyšší „level“ představuje Ježíšek Investigativec neboli Průzkumník. (Určitě znáte pojem investigativní žurnalista, tedy ten, co zkoumá dané téma do hloubky). Tento Ježíšek osobu, jež má být obdarována, nejdříve nenápadně pozoruje – zkoumá její činnosti, zvyky, záliby, preference a také styky. Již na první pohled je patrné, že se jedná o činnost velmi náročnou na čas a také na obratnost Ježíška, který by měl takto činit zcela nenápadně a naprosto přirozeně. Výsledkem jeho investigativní činnosti (může trvat týdny, ale také měsíce) je seznam tipů na dárky, které dotyčný využije a jež mu přinesou skutečnou radost. Velkou výhodou je, že Ježíšek si z tohoto seznamu může sám zvolit dárek, který ho finančně nezruinuje. Vhodné je dárky na seznamu setřídit podle finanční náročnosti. Pak už Ježíšek jen postupuje položku po položce a schvaluje, popř. zamítá, dle svých aktuálních finančních možností. Například Mazdu a Karibik (začátek seznamu) zamítá, knihu nebo kalendář (prostřední část seznamu) rovněž zamítá, klid a pokoj aspoň o svátcích (poslední položka seznamu ) potvrzuje a o Vánocích zůstává doma, čímž dotyčnému dopřeje vytouženého klidu a pokoje alespoň od své osoby, a za ušetřené peníze si koupí pod stromeček něco pro sebe.

A jaký Ježíšek navštívil letos vás?