Muž na Tachovsku nalezl nevybuchlou munici, ale neztratil hlavu!

Ilustrační fotografie, zdroj: Policie ČR

TACHOVSKO – Na nečekaný a nebezpečný nález včera v poledních hodinách narazil šestačtyřicetiletý muž, který detektorem kovu pečlivě prohledával terén v okolí obce Ostrov u Bezdružic.

Když se v lesním porostu se svým zařízením zaměřil na prostor nedaleko Pazourova mlýna, jeho detektor začal náhle prudce reagovat. Natěšený a zvědavý hledač okamžitě místo prohlédl, ovšem nález v něm ho rychle zastavil v další činnosti a raději přivolal policii.

Ta spolu s odborníky spolehlivě určila druh i původ nálezu. „Šlo o jeden Panzerfaust II a půl kilogramu malorážkové munice z druhé světové války. Místo nálezu zabezpečila policejní hlídka a přivolaný pyrotechnik si nalezenou munici převzal k bezpečné likvidaci,“ uvedla mluvčí policie Hana Kroftová.

Pamatujte na důležité zásady ohledně nálezu munice, ať ji najdete kdekoliv:

  • s nalezeným předmětem, nebo podezřelou municí nikdy nemanipulujte
  • nález označte a ihned oznamte policii
  • zajistěte nález tak, aby k němu nebyl možný přístup dalších osob
  • vyčkejte příjezdu policie a dalších odborníků – psovoda se služebním psem vycvičeným na vyhledávání výbušnin, pyrotechnika a dalších policistů (pyrotechnici ke každému nálezu přistupují tak, jako by šlo o nebezpečný nález a musejí zachovávat pravidla bezpečnosti, aby nedošlo k explozi)
  • respektujte vyznačený bezpečný prostor pro práci policistů a pyrotechnika (na místech, kde nehrozí nebezpečí osobám ani poškození majetku, jsou nálezy likvidovány na místě. V ostatních případech je nález odvezen na bezpečné místo, kde je odborně zneškodněn)