Co si dát silvestrovský nebo novoroční výšlap?

Výstup na Javořici bude tentokrát kratší, turisté skončí nad osadou Světlá pod Javořicí. Foto: telc.eu/www.vysocina.eu (Vysočina Tourism)

VYSOČINA – Spousty lidí slaví příchod nového roku výstupem na některý z vrcholů – od maličkých a nenápadných až pořádné kopce Vysočiny. V redakci jsme nezaháleli a jako dárek k novému roku vám několik takových tipů na silvestrovské a novoroční výstupy, ale například i na pekelné nebo spíš zimní koupání, nabízíme, často v režii Klubu českých turistů. Komu přes Vánoce chybí trocha pohybu, má na Vysočině z čeho vybírat.

Tradiční rozloučení přátel kondičního a aktivního sportování je každým rokem Silvestrovský běh v Jihlavě. Od Horáckého zimního stadionu se zítra, v úterý 31. prosince, hromadně vyběhne v 11.00. Chlapi zvládnou 5,9 km a jejich drahé polovičky 3 km, a to Smetanovými sady a přilehlými ulicemi po zpevněném povrchu s velmi mírným převýšením a s průběhem prostory stadiónu.

Novoroční přípitek můžete tentokrát vyzkoušet jinak a vyrazit pod nejvyšší vrchol Javořice. Tradiční místo setkání silvestrovského výstupu s Vlastou Javořickou „Za studenský knoflík“ se letos mění z důvodu rozsáhlé kůrovcové těžby v lesích v okolí Javořice. Tentokrát se lidé sejdou na louce nad osadou Světlá pod Javořicí. Výchozí místa zůstávají – Mrákotín (10 km), Studená (po žluté turistické značce k rozcestníku Za Vrškem, dále po zelené do Světlé a po překročení silnice přímo do kopce pod les, zpět 11 km), Horní Bolíkov (po zelené – Za Vrškem – Světlá, zpět 6 km). Slavnostní přípitek je naplánovaný na 12.30 hodin.

Poslední den v roce bude patřit také silvestrovskému výstupu na Jelení horu nedaleko Hodic na Jihlavsku. Výstup se zrodil v hlavách hodických hasičů. Ti se na jaře 2011 rozhodli umístit na nejvýše položeném místě v okolí Hodic na Jihlavsku dřevěnou sochu jelena. Vycházet se bude od sídla dobrovolných hasičů v Hodicích v 10.00 hodin.
Také na Třebíčsku můžete vyrazit s baťůžkem na zádech. V Jemnici se příznivci turistiky sejdou u kostela sv. Víta ve 13.00 hodin a vydají se na silvestrovský výšlap na Modrácký kopec. Po 7,5 km si připijí vlastními zásobami.

Silvestr můžete oslavit i na vodě. Na Dalešickou přehradu vypluje ve 13.00 loď Horácko a ve stejný čas se od mola z Kramolína odlepí i o den později, aby absolvovala Novoroční plavbu. Nebo se můžete pěkně rozhlédnout. Na hradě Orlík nad Humpolcem budou mít poslední den v roce 2019 otevřeno, za příznivého počasí i rozhlednu na věži, od 13.00 do 15.00 hodin.
A znáte to: „Jak na Nový rok…“. Proto bychom neměli zahálet ani na Nový rok. Tradičně se uskuteční Novoroční výstup na Šacberk-Rudný. U torza rozhledny na Šacberku se budou pěší a třeba i cyklisti, kteří vyrazí z libovolného místa, scházet mezi 14.00 a 15.00.

Novoroční výstup na Stražiště připravuje Klub českých turistů Pacov. V 10.00 se sejdou příznivci pohybu před bývalou pacovskou restaurací Vlachovka, v ulici Za Branou, aby společně vyrazili na zhruba osmikilometrovou túru 36. ročníku pochodu. První lednový den ještě vyrazí Třebíčští na Klučovskou horu (start ve středu 1. 1. 2020 v 9.00 u restaurace Alfa, Třebíč) a Žďárští na vrch Peperek (start v 9.30, zastávka MHD u Městského úřadu Žďár nad Sázavou), Humpolečtí na lidé z okolí Hněvkovic se na Nový rok vydají na kopec, kde stojí hrad Orlík, a nebo naopak můžete absolvovat sestup do údolí Doubravky. V 10.30 hodin se všichni zájemci sejdou na vlakové zastávce v obci Bílek na Havlíčkobrodsku, aby přibližně ve 13.00 hodin dorazili na nádraží v Chotěboři.

A nakonec zveme na Novoroční pekelné koupání. Pokud nemáte odvahu a nejste správnými otužilci, přijďte jen na svařák a s velkou dávkou podpory. Od 14.00 se budou na Nový rok u rybníka Peklo v Polné scházet všichni příznivci koupání v ledové vodě.