Bavte se zvesela, ale pozor na prsty. Ty dětské zvlášť!

Ilustrační foto: pixabay

Každým rokem provázejí příchod nového roku ohlušující nekonečné salvy vypouštěných petard, dělbuchů, šrapnelů, bengálských ohňů a další pro část lidstva zábavné pyrotechniky. Kromě toho, že tím trpí jak domácí, tak zvířata ve volné přírodě, ze zábavy se snadno může stát i tragédie. Lékaři v ambulancích nemocnic by mohli vyprávět, právě tak jako záchranáři a požárníci.

Každý rok někdo přijde o prsty nebo oči. Většinou je za tím alkohol, předvádění se, hazardování a experimentování. Zvláště u hodně mladých. Podobné případy se už letos přihodily před Silvestrem.  Většina úrazů bývá způsobena nesprávnou manipulací s pyrotechnikou. Proto je vždy třeba postupovat podle českých návodů a nikdy neodpalovat výrobky pochybných prodejců, jejichž pyrotechnika může být velmi nebezpečná.

Nebezpečí úrazu může také hrozit na místech, kde se sejde větší počet osob s pyrotechnikou, kterou odpalují mezi sebou a často bez ohledu jeden na druhého. Z důvodu bezpečnosti by se těchto společných akcí s pyrotechnikou neměly účastnit děti. Tady platí jediné pravidlo: pozdě bycha honit.

Co je obzvláště důležité, pyrotechniku nikdy nesvěřujte do rukou dětem.  Naopak děti před jakoukoliv manipulací s těmito výrobky varujte, upozorněte je na riziko a poukažte na konkrétní následky.