Doplňte si znalosti o původu Vánoc na výstavě

TŘEBOŇ – Pojďte se podívat, jak slavili Vánoce naši předci. Čím se obdarovávali, jak slavily svátky nejvyšší společenské vrstvy a jak ti, které postihla bída? A co psaly tehdejší děti Ježíškovi? Zjistěte více o původu a průběhu těchto svátků na výstavě „Milý Ježíšku, chci být hodně hodný, jíst jablíčko a odpoledne spát“, která má podtitul Vánoce očima dětí i dospělých.

Původně křesťanské svátky narození Ježíše Krista se postupem času staly příležitostí k rodinným setkáním a vzpomínkám na své bližní. Výstava Státního oblastního archivu v Třeboni vám ukáže, že Vánoce nemají jen duchovní rozměr, ale odrážejí se například i v komerční sféře a politice. Uvidíte doklady o oslavách křesťanského svátku u nejvyšších společenských vrstev, ale výběr exponátů nezapomíná ani na slavení Vánoc u těch, které postihla bída, ani na ty, kteří nemohli trávit svátky se svými nejbližšími.

V Domě Štěpánka Netolického v Třeboni máte možnost vidět dětské touhy zachycené v dopisech Ježíškovi, doklady o udržování tradic a pohlednice s přáním veselých svátků. Výstava „Milý Ježíšku, chci být hodně hodný, jíst jablíčko a odpoledne spát“ trvá do 5. 1.