Máte rádi pyrotechniku? Víme, na co si dát pozor

HRADECKO – Silvestr bez rachejtlí? Pro některé občany je to nepředstavitelná záležitost, pro seniory a chovatele zvířat noční můra. Leckdy i hodně práce pro záchranáře, kteří léčí opilým lidem rány, které si způsobili špatným zacházením s pyrotechnikou.

Ochránci zvířat se brání, ale milovníci ohňostrojů si oslavy příchodu nového roku nedokáží bez pyrotechniky představit. Městská policie upozorňuje kupující, aby si především dali pozor na datum, do kterého má být nejdéle pyrotechnika použita. Nepříjemnost by se mohla stát i v případech, pakliže doma naleznete nějakou zapomenutou a prošlou „třaskavinu“ z předloňského silvestra. Velmi je podceňováno i zacházení s pyrotechnikou. Abyste neohrozili sebe ani ostatní, je třeba přečíst si návod, jak správně „odpalovat“. A rozhodně s ní nemanipulujte v podroušeném stavu. Nejčastější příčinou tragédií je však amatérsky vyráběná pyrotechnika. „Pozor také na zvířecí miláčky. Psi a kočky mají mnohem vyvinutější sluch než lidé a při nadměrném hluku trpí. Někdy může dojít i k trvalému poškození jejich zdraví, zejména psychiky,“ varuje policejní tisková mluvčí Simona Pacltová.

Zastánci rachejtlí se však ohání jiným názorem. „Až se nebudou všude kolem válet psí bobky, pak mi může někdo ohledně odpalování něco říct. Takhle mě to jednou za rok nezajímá. Dřív psi museli zažívat bouchání granátu při válce a nebyli ze všeho tak rozklepaní jako dnes,“ říká mladý student Karel P. z Hradce Králové.