Muž našel 550 eur, víme, co se s nimi stalo

Pokud naleznete nějakou věc, je potřeba ji navrátit. Za nenavrácení hrozí obvinění z přestupku či dokonce zločinu. Ilustrační foto: T. Branda.

OSTRAVA – Muž ke konci roku 2019 našel peněženku, ve které bylo 550 eur, doklady a platební karty. Tyto osobní věci byly vráceny na recepci integrovaného bezpečnostního centra.

Kolem šesté hodiny večerní přinesl muž na recepci peněženku, ve které bylo nejen 550 eur (přibližně 14 000 korun), ale také platební karty a doklady. Při bližším pátrání bylo zjištěno, že doklady i peníze již někdo hledá, tudíž si je mohl vyzvednout na recepci bezpečnostního centra.

Nálezce, který peněženku přinesl si nejen přál zůstat v anonymitě, ale dokonce nevyužil svého práva na odměnu.

Policie upozorňuje, že v případě, že něco naleznete (například peněženku, mobilní telefon apod.), je nutno to vždy vrátit. Pokud se tak neučiní, můžete spáchat přestupek či dokonce zločin (dle hodnoty).  Nalezenou věc můžete vrátit například v budově úřadu, kde jste věc nalezli. Pokud byla věc nalezena na veřejném prostranství, je možno nalezenou věc vrátit na příslušném městském úřadě.  Za nalezení má nálezce právo požadovat 10 % ceny nalezeného předmětu či finanční hotovosti a úhradu nákladů spojených se samotným navrácením (například cestu na úřad).