Příbramské podsvětí v akci: zloději, násilníci a darebáci nezaháleli ani o Vánocích

Ilustrační foto: pixabay

PŘÍBRAM – Mám šťastný den, pomyslel si, když v noci z 23. na 24. prosince při obvyklé obhlídce terénu narazil na pořádně napěchované auto. Dostat se do zaparkovaného vozidla nebyl problém. Čekal ho malý zlatý důl. Nedočkavě nabíral celé hrstě náramků, přívěsků na klíče, téměř tři sta prstenů z bižuterie, stejně tolik skřipců, spon do vlasů, přibral i perníková srdce. A co teprve když narazil na zimní bundy, svetry, kalhoty, nestačil ládovat batoh.  Veselé chmatácké Vánoce nepotěšily majitele auta, přišly ho na 22 tisíc korun.

Pozornost dalšího zloděje upoutalo auto, jehož náklad měl rozzářit pod stromečkem dětská očka. Ze zavazadlového prostoru sebral všechno, co se dalo. Koloběžku a plastovou židličku s motivem pohádky Ledové království, odrážedlo s motivem automobilu značky Bentley, sedm plyšových zvířátek, autodráhu, a dětské oblečení. Všechno vánoční dárky v ceně osmi tisíc. Majiteli automobilu zbyly oči pro pláč, a navíc škoda vzniklá poškozením automobilu se rovnala dalším osmi tisícům korun.

Jiní muži se 23. prosince pokusili na Milínsku ukrást silniční parabolické zrcadlo. Zrovna se jim hodilo na úplně jiné místo. Jenže zlodějská štěstěna tady povedenou dvojici nepodržela. Zrcadlo jim nešlo vymontovat, dosáhli akorát toho, že je rozlomili na dva kusy a de facto úplně znehodnotili. Znechuceně odešli. Ještě téhož dne si ale pro 30letého a 35letého muže přišla policie. Vzniklá škoda byla totiž vyčíslena na 20 tisíc korun.

Zloději využijí každé naší chyby. O tom se přesvědčila jedna žena z Příbrami. Na linku 158 oznámila, že jí nějaký lupič vnikl do domu. Jenže dotyčná mu to až příliš ulehčila, v noci zapomněla zvenčí klíče v zámku dveří. To neuniklo cvičenému zraku zloději, který si došel pro kabelku z chodby na věšáku. Dva tisíce korun, platební karta a stravenky byly fuč.

 

Den před Vánoci si obohatil dosud neznámý zloděj nadílku pod stromeček vloupáním do jednoho příbramského zahradního domku. Dvě jízdní kola, která odsud ukradl, měla hodnotu 65 tisíc korun. Další chmaták navštívil sklepní kóji v Březnici. Na svátky mu přišlo vhod 12 lahví dobrého vína v ceně sedm tisíc korun.

Z neděle na pondělí bylo pro změnu hodně „veselo“ v jedné příbramské herně. O rozruch se tu postaral 35letý rozzuřený hráč, hrubián a násilník. Urážky, kterými napadal obsluhu, se nesluší opakovat. A bylo hůř. Od slov došlo i na činy. Několika údery pěstí poškodil tři televizory. A tak se bude kromě přečinu výtržnictví zpovídat ještě z trestného činu poškození cizí věci.

„Podsvětí“ má dnes i svoji virtuální podobu. Přímo na Štědrý den napadli podobně jako v benešovské nemocnici počítače v jedné příbramské firmě hackeři. Veškerá data zašifrovali a celý počítačový systém ochromili. Za odblokování systému požadovali zaplacení cca 150 tisíc prostřednictvím Bitcoinu.

Ilustrační fotografie: pixabay