Hořící popelnice, opilé děti a auto v potoce. I takový byl přechod do nového roku ve Zlínském kraji

Foto: Hasiči na Nový rok hasili hořící keře, kontejnery i krabice od pyrotechniky. Zdroj: HZS Zlínského kraje

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zlínský kraj vstoupil do roku 2020. Silvestrovské a novoroční oslavy i tentokrát daly zabrat hasičů, policistům a zdravotníkům. Už od včerejška tak vyjížděli k drobným požárům a potyčkám, zatímco v nemocnicích ošetřovali poranění od pyrotechniky i lidi s akutní otravou alkoholu včetně podnapilých dětí. I přesto letošní oslavy příchodu nového roku hodnotí jako standardní nebo dokonce klidnější.

První minuty ve znamení požárů

Od půlnoci uplynulo jen osm minut a hasiči už měli první výjezd. Vyrazili k požáru keře ve zlínských Kútech a později hasili dva kontejnery v Malenovicích. Další dva zásahy se odehrály na Kroměřížsku. „Čtrnáct minut po půlnoci byli vysláni hasiči ze stanice Kroměříž do ulice Skopalíkova k požáru tújí. Holešovští hasiči vyjeli ve dvaadvacáté minutě k hlášenému požáru kontejnerů v ulici Novosady. Po příjezdu na místo hlášeného požáru však hasiči zjistili, že zde hoří krabice od pyrotechniky,“ vyjmenovala mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

V Kroměříži se hasilo i následující hodinu, v ulici U Rejdiště totiž vzplál odpadkový koš. Ve Slížanech zas řešili hořící petardu, která vletěla do pokoje domu. Hořící túje a krabice od pyrotechniky zaměstnaly hasiče i ve Valmezu a v Rožnově. V Brodě zas bylo třeba si poradit v hořícím odpadem.

Foto: Požár kontejneru ve Valašském Meziříčí. Zdroj: HZS Zlínského kraje

Policii zaměstnávaly potyčky na ulicích i v domácnostech

I z pohledu policie byly letošní oslavy stejně rušné jako v minulém roce a od půlnoci do sedmé ráno řešili na sedm desítek událostí. „Nejčastěji jsme řešili občanská soužití a narušení veřejného pořádku. Jednalo se především o fyzická napadání, agresivní chování osob a drobná výtržnictví, která byla ve většině případů spojena s hojným požíváním alkoholu. Nejčastější oznámení byla o méně či více závažném fyzickém napadání, ať už v restauracích či na ulicích, tak v domácnostech mezi rodinnými příslušníky,“ popsala policejní mluvčí Milena Šabatová.

Silvestrovských oslav zřejmě využil neznámý pachatel, který se vloupal do firmy v Babicích. Poté co překonal vstupní dveře, ukradl hotovost a napáchal tak škodu za celkem dvacet jedna tisíc korun. „Policisté nyní na případu pracují,“ dodala Šabatová.

Opilá řidička skončila s autem v potoce

První dopravní nehoda letošního roku se odehrála čtyřicet minut po půlnoci mezi Šumicemi a Nezdenicemi. „Osmnáctiletý řidič dostal v zatáčce smyk a poté naboural do betonové propusti. Ve vozidle jeli další tři pasažéři, kteří spolu s ním skončili v nemocnici,“ uvedla Šabatová. Alkohol u řidiče policisté vyloučili. Škoda na vozidle byla vyčíslena na osmdesát tisíc korun.

S alkoholem však měla problém dvaadvacetiletá řidička Toyoty, která sjela do potoka u Prlova. „Policisté jí v dechu naměřili 2,22 promile. Mladá žena skončila se zraněním v nemocnici,“ sdělila Šabatová.

Foto: Dvaadvacetiletá řidička sjela autem do potoka u Prlova. V krvi měla přes 2 promile. Zdroj: HZS Zlínského kraje

V nemocnicích ošetřili přes padesát pacientů, mezi nimi i opilé či popálené děti

Zranění po pádu v opilosti, otravy alkoholem u dětí, popáleniny od pyrotechniky, ale například i amputovaný článek prstu museli během silvestrovské noci ošetřit zdravotníci ve čtyřech krajských nemocnicích. „Jen od půlnoci do šesté hodiny ranní pečovali o více než padesátku pacientů, zdravotníci i přesto hodnotí průběh letošních oslav příchodu nového roku jako standardní nebo i klidnější oproti rokům předešlým,“ informoval mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

Na urgentním příjmu zlínské Baťovy nemocnice ošetřili od půlnoci do ranních hodin celkem šestnáct pacientů. „Měli jsme tu i těžké zranění při autonehodě, ošetřovali jsme také osmileté dítě popálené na hlavě od zábavní pyrotechniky, jinak šlo většinou o méně závažná poranění. Přijali jsme ale i několik lidí s akutní otravou alkoholem, mezi nimi i několik dětí, přičemž nejmladší mělo teprve jedenáct let,“ popsal primář Oddělení urgentního příjmu Michal Pisár.

V Uherskohradišťské nemocnici pečovali zdravotníci o čtrnáct lidí. Většinou šlo o úrazy hlavy způsobené pády v opilosti nebo zranění při alkoholových potyčkách.

Ve Vsetínské nemocnici ošetřili dvanáct lidí. „Vedle úrazů po pádu také tři popáleniny od silvestrovských rachejtlí, z nichž nejzávažnější se týkala patnáctiletého mladíka, který přišel o jeden článek prstu na ruce. V péči lékařů byl také muž s drobným poraněním oka nebo další zraněný při napadení,“ vyjmenoval Havrlant.

Na chirurgii v Kroměřížské nemocnici se postarali o dvanáct pacientů, většinou v souvislosti s požitím alkoholu a také s bolestmi břicha. Na kroměřížské záchytce bylo od silvestrovské třetí hodiny odpoledne do čtvrté hodiny ranní na Nový rok přijato celkem pět mužů a jedna žena.

Foto: První letošní dopravní nehoda se stala osmnáctiletému řidiči mezi Šumicemi a Nezdenicemi. Zdroj: HZS Zlínského kraje
Foto: Pořár tújí na Skopalíkově ulici v Kroměříž. Zdroj: HZS Zlínského kraje
Foto: Požár krabic od pyrotechniky na ulici U Rejdiště v Kroměříži. Zdroj: HZS Zlínského kraje