Stateční policisté zachránili 11 cizinců z nelegální ubytovny

Stateční policisté si převzali skleněnou plaketu a velké poděkování za zachráněné životy. Foto: Policie ČR

JIHLAVA – Stateční policisté si ve čtvrtek 2. ledna z rukou krajského policejního ředitele Miloše Trojánka převzali skleněnou plaketu. Šestatřicetiletý podpraporčík Radan Hradecký a 24letý nadstrážmistr Marek Veleba v neděli 29. prosince ještě před příjezdem hasičů evakuovali 11 lidí z druhého patra silně zakouřené budovy v ulici Fritzova, kde kolem čtvrté hodiny ranní vypukl požár.

„Policisté si všimli plamenů šlehajících z okna ve druhém patře budovy. Neměli žádné informace o tom, že by v objektu měly pobývat nějaké osoby, protože budova sloužila jako administrativní a nacházely se v ní kanceláře. Skutečnost však byla jiná. Jelikož z budovy vybíhali lidé, policisté se okamžitě rozhodli vstoupit dovnitř budovy a provést případně další evakuaci osob,“ popsala událost krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Policisté vyběhli po schodišti do druhého patra, kde byli další osoby. Okamžitě je vyzvali, aby budovu opustili a klepali na další dveře, kde by se mohli nacházet někdo další, s tím, že v budově hoří.
„Hlídka se ještě pokusila i pře silné zakouření chodby dostat se blíže k ohnisku požáru, protože měla informaci, že by se tam mohl nacházet ještě jen muž. To už se jim ale nepodařilo a nakonec se ukázalo, že uvnitř zakouřené části budovy už další lidé nebyli,“ potvrdila Dana Čírtková s tím, že hasiči ale vyvedli z jiné části budovy jednoho nevidomého muže české národnosti, který byl v jedné z kanceláří.
Přivolaní záchranáři ošetřili jednoho z jednoho evakuovaných cizinců, který se nadýchal kouře. Policisté pak postupně ztotožnili evakuované. „Šlo o jedenáct cizinců, kteří prostory budovy zřejmě využívali jako nelegální ubytovnu,“ doplnila Dana Čírtková.

Kouře se nadýchal i policista Marek Veleba, kterého lékaři vyšetřili v nemocnici a poté propustili zpět do služby.

Profesionální chování a duchapřítomnost obou kolegů při evakuaci osob a záchraně jejich životů vysoce vyzdvihl krajský policejní ředitel, který uvedl, že oba policisté jsou v jeho očích opravdoví hrdinové. „Pánové, hluboce před vámi smekám. Byli jste na místě jako první a i když jste neměli k dispozici žádné speciální ochranné prostředky, přesto jste nezaváhali a rozhodli se vstoupit do zakouřeného objektu s cílem pomoci ven lidem, kteří byli uvnitř. V daný okamžik jste dokázali správně se rozhodnout a neváhali jste pomoci. Velice oceňuji, že v daný okamžik bylo vaše rozhodnutí zásadní, protože bylo časně ráno a uvnitř mohla situace s požárem rychle vygradovat. Lidé by bez vaší pomoci zřejmě neměli tak rychle šanci budovu včas opustit,“ doplnil Miloš Trojánek s tím, že podobné hrdinské činy příslušníků Policie České republiky dělají dobré jméno nejen krajskému ředitelství, ale celému policejnímu sboru.

Šestatřicetiletý Radan Hradecký slouží u Policie České republiky jedenáctým rokem. Jeho čtyřiadvacetiletý kolega Marek Veleba nastoupil do služebního poměru před třemi a půl roky. Oba v současné době slouží na pohotovostním a eskortním oddělení Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.