Hasiči varují před tichým zabijákem

PARDUBICKÝ KRAJ – Tichým zabijákem se nazývá bezbarvý, smrtelně jedovatý plyn bez chuti a zápachu, který vzniká při špatném spalování, je mírně lehčí než vzduch, ale se vzduchem se mísí. Jde o oxid uhelnatý. Nejen, že je pro člověka silně jedovatý, ale je také velmi výbušný.

Zvláště nebezpečné jsou nevětrané malé místnosti, jako jsou například koupelny s hořící karmou. Pokud se při hoření plyn dokonale nespaluje, vzniká oxid uhelnatý. Protože je lehčí než vzduch, hromadí se v horních vrstvách. Člověk, který se například delší dobu koupe ve vaně a pak se najednou postaví, se ve větší výšce nadýchá koncentrovaného oxidu uhelnatého. Může se mu zatočit hlava a záleží pak na okolnostech, zda se mu podaří dostat se z vany včas, nebo ne.

„Poslední výjezd na nebezpečný plyn jsme zaznamenali již v letošním roce. Hasiči zasahovali v Lanškrouně a detektory hasičů i záchranné služby měly pozitivní detekci oxidu uhelnatého. Dům byl ihned odvětrán otevřením oken. Hasiči provedli měření v dýchací technice v celém domě. Následně byl vypnut plynový kotel a uzavřen přívod plynu. Majitelka bytu byla poučena o nutnosti prověření kotle technikem a jeho zprovoznění až po revizi. Do nemocnice musely být převezeny čtyři osoby, které se v domě nacházely,“ uvedla tisková mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Během uplynulých dvou měsíců evidují hasiči již 12 výjezdů na měření koncentrací oxidu uhelnatého v Pardubickém kraji. Obyvatelům mohou pomoci detektory CO, které by měly být instalovány v souladu s pokyny výrobce. Nebezpečná koncentrace oxidu uhelnatého začne být při překročení 100 jednotek ppm. Většina hlásičů oxidu uhelnatého spouští poplach již při 70-80 ppm. Hladina překračující 150-220 ppm je již životu nebezpečná.

Pokud máte plynové vytápění, dodržujte lhůty kontroly plynových spotřebičů a spalinových cest. Nebezpečí hrozí zejména u otevřených spotřebičů, kde při samovolném uvolňování plynu může dojít k otravě. Například karma při ohřevu vody spaluje kyslík, který si nasává z místnosti. Zimní počasí riziko vzniku oxidu uhelnatého násobí, protože ze špatně odvedeného kouřovodu se navíc spaliny mohou inverzí částečně vracet zpět do bytu. Otrava přichází jak po dlouhodobém vystavení jedu, tak po krátkodobém pobytu ve „vysáté“ místnosti.

Současný trend omezování tepelných ztrát u obytných budov vede k tomu, že uživatelé bytů utěsní okna a dveře svého obydlí takovým způsobem, že se nedostává vzduchu pro spalování v plynovém spotřebiči. „Proto je nutné při jakýchkoliv i drobných stavebních úpravách (např. i výměna vnitřních dveří apod.) mít na paměti, že každý spotřebič, ve kterém dochází ke spalování paliva, musí mít zajištěný i dostatečný přívod vzduchu,“ varuje mluvčí hasičů Horáková.

Foto: HZS PK a ilustrační