Dvě desítky zajíců nedobrovolně opustily temelínskou elektrárnu

Dvě desítky zajíců nedobrovolně opustily temelínskou elektrárnu (zdroj FB Infocentra JE Temelín)

ČESKOBUDĚJOVICKO – Netradiční cesta z jaderné elektrárny do lesního revíru čekala o víkendu na 21 zajíců polních. Těm se z přísně střeženého prostoru Jaderné elektrárny Temelín moc nechtělo. Jiného názoru ale byli myslivci z obce Temelín, kteří se postarali o jejich bezpečný odchyt v areálu elektrárny. Hned po svém „zadržení“ se ušáci vrátili zpět do volné přírody v blízkosti elektrárny.

Vlastní odchyt trval tři hodiny. Přecházela mu hodinová příprava, během které myslivci nastražili v elektrárně dvanáct sítí celkově o délce 600 metrů. Šest desítek z nich pak udělalo rojnici a rámusem je nahánělo směrem k sítím. Štěkání psů nebo výstřely, které jsou slyšet při běžných lovech, se z Temelína z bezpečnostních důvodů neozývaly. „Všichni myslivci museli projít přes přísná bezpečností opatření. Žádné zbraně nesměly být vneseny do areálu elektrárny,“ uvedl Marek Sviták, mluvčí Jaderné elektrárny Temelín. Jedinými nástroji myslivců tak byly sítě, rámus a šikovnost.

„Nepoužívali jsme žádné zbraně, pasti nebo lovecké psy. Odchyt byl tedy k zajícům velmi šetrný. Po chvilkovém stresu se víceméně nerušeně vrátili zpět do přírody,“ uvedl Josef Váca, člen mysliveckého sdružení Háj a starosta obce Temelín.

Myslivci v největší elektrárně společnosti ČEZ „zasahovali“ už pošesté, poprvé tomu bylo v roce 2006. Celkový počet odchycených zvířat už překročil stovku. Poslední odchyt byl před čtyřmi roky, tehdy v sítích myslivců uvízlo čtrnáct zajíců. „Letos to bylo trochu jednodušší. Především nebyl sníh, takže se dalo lépe pohybovat, ale i zajíci byli rychlejší,“ dodal Josef Váca.

Z elektrárny rovnou do lesa

I letos „elektrárenští“ zajíci skončili v revíru temelínských myslivců. Vypuštění předcházelo značkování a kontrola zdravotního stavu. „Zajíci jsou ve velmi dobré kondici. V Temelíně rozhodně nijak nestrádají, spíše naopak. Chybí jim zde přirození predátoři, takže se jim uvnitř elektrárny daří opravdu dobře. V nadsázce lze říct, že Temelín v tomto směru pro nás představuje velmi dobrou chovnou stanici,“ řekl Váca.

Do Temelína se zajíci dostali ještě během výstavby. S oplocením areálu elektrárny získali 123hektarový domov. Zajíci v areálu elektrárny nijak nevadí. Před lety si jich zde všimli někteří zaměstnanci, kteří jsou členy temelínského mysliveckého sdružení. Sami přišli s nabídkou jejich odchytu.

Ještě před třiceti lety se zajíci polní běžně odchytávali v celé zemi a byli vynikajícím exportním artiklem. Dnes je myslivci ochraňují téměř jako své „domácí mazlíčky“. „Zajíci polní dnes bohužel patří k ohroženým druhům. Zemědělské hospodaření, přemnožení černé zvěře, proměna krajiny, spojená se ztrátou remízků a přirozených úkrytů, je důsledkem dramatického úbytku těchto ještě donedávna běžných zvířat v naší přírodě,“ vysvětlil Váca.

V Temelíně však nejsou zajíci jedinými zástupci zvířecí říše. Ve zdejším zámeckém parku elektrárna chová desítky tisíc včel, najdete zde vzácné kapry, veverky nebo několik druhů motýlů.

Tisková zpráva