Hradiště odkoupí budovu bývalé Komerční banky. Budou v ní občanky i řidičáky

Foto: Budova ve Svatováclavské ulici č. p. 450 byla donedávna sídlem Komerční banky. Zdroj: Město Uherské Hradiště

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Téměř staletá, památkově chráněná budova ve Svatováclavské ulici č. p. 450 byla donedávna sídlem Komerční banky. Radnice plánuje budovu koupit a přestěhovat do ní některá pracoviště městského úřadu. Na dnešním zasedání o tom rozhodli zastupitelé.

Doklady, registr i matrika na jednom místě

Zatímco dnes musí Hradišťáci pro řidičský průkaz jinam než třeba pro cestovní pas, v budoucnu si všechny věci kolem osobních dokladů vyřídí na jednom místě. Do budovy na Svatováclavské se totiž přemístí všichni úředníci, kteří mají na starost vydávání řidičských a občanských průkazů, cestovních dokladů, ale i registr řidičů a vozidel nebo matriku. „Lidé bývají nepříjemně překvapeni tím, že při vyřizování jednotlivých dokladů musí přecházet mezi jednotlivými budovami dosti vzdálenými od sebe,“ komentoval starosta města Stanislav Blaha současný stav, kdy řidičák dostanete na pracovišti úřadu na ulici Revoluční, zatímco pro občanku nebo pas musíte na ulici Protzkarovu.

Zmatky ustanou, neboť město plánuje, že v nové budově na Svatováclavské 450 by v přízemí sídlil registr vozidel a do prvního patra budou občané chodit na matriku, evidenci obyvatel, pro osobní doklady a řidičáky. Ve druhém patře by našlo místo oddělení přestupkových řízení a zkušební komisaři.

Myslí se i na parkování

Aktuálně je zde k dispozici 21 parkovacích míst včetně garážových stání. Dalších nejméně 12 míst může vzniknout na pozemcích areálu. Mimo veřejně přístupné komunikace tak bude možné řešit parkování služebních vozidel úřadu, čímž se uvolní část parkoviště na Komenského náměstí pro veřejné parkování. Z velkokapacitních parkovišť je nejblíže parkoviště u vlakového nádraží. Právě blízkost s nádražím a zastávkami MHD umožní lidem na místo přijet městskou hromadnou dopravou.

Veřejný ráz budovy zůstane zachován

Budova byla vystavěna v letech 1926 – 1929 podle projektu Františka Šnajdra. Její součástí je i monumentální vstupní část, kterou vyzdobil sochař Jaroslav Horejc. Po celou dobu své existence sloužila jako peněžní instituce a zachovala si důstojný a reprezentativní vzhled bez výrazných změn. Objekt je nemovitou kulturní památkou ležící v ochranném pásmu městské památkové zóny.

Podle starosty chce město zamezit tomu, aby se budova stala předmětem spekulací či majetkem subjektů, které nejsou způsobilé ji důstojně a citlivě využívat a jako o kulturní památku o ní pečovat. „Budova si zaslouží, aby byla i nadále veřejně přístupná a také, aby mohly její hodnoty být nadále udržovány a trvale veřejně prezentovány,“ konstatoval Stanislav Blaha.

Koupi schválilo zastupitelstvo na dnešním zasedání a uskutečněna bude ještě letos, odhadem do konce března. V dalším období město plánuje nutné úpravy budovy a přilehlých prostor. Za architektonicky hodnotný objekt s okolním pozemkem zaplatí radnice 35 milionů korun.

Foto: Budova byla vystavěna v letech 1926 – 1929 podle projektu Františka Šnajdra. Zdroj: Město Uherské Hradiště