Sňatků v Plzni ubývá, ale dětí se rodí víc! Jaká jména jsou ta nej?

Ilustrační fotgrafie, zdroj: pixabay.com

PLZEŇ – Není to nikterak věc neznámá, že před lety nastalo období, kdy se radikálně snížil počet sňatků a bohužel i porodnost. Změnil se tehdy společenský systém a s ním životní styl. Zejména pro mladé lidi se naskytly zcela nové možnosti, otevřel se jim svět a oni tam chtěli nahlédnout.

Do sňatků se zatím lidé stále moc nehrnou ani dnes. „Za rok 2019 jich bylo uzavřeno 649, což je v posledním desetiletí druhé nejnižší číslo. Naposledy bylo obdobně málo uzavřených manželství v roce 2014. Registrovaných partnerství uzavřelo v loňském roce 14 párů,“ informuje o této situaci místostarosta Městského obvodu Plzeň 3 Ing. Stanislav Šec. Nicméně dále pokračuje v poněkud optimističtějším duchu: „V roce 2010 to bylo naposledy, kdy se v Plzni narodilo více jak čtyři tisíce dětí, bylo jich přesně 4 183. V dalších letech toto číslo výrazně kleslo a průměrný počet narozených dětí se pohyboval kolem 3 800. Až v roce 2018 se v Plzni hranice čtyř tisíc opět zlomila, na svět ten rok přišlo 4 238 dětí. A loni tento údaj klesl o pouhých 76 dětí. Můžeme tedy říct, že baby boom v západočeské metropoli pokračuje.“

Z celkem 4 162 novorozeňat bylo 1 986 dívek, 2 176 chlapců a 63 párů dvojčat. Žebříčky oblíbených jmen se, jak už je zvykem, v základech neotřásly. Dívčím jménům stále vévodí Anna, Eliška, Natálie a Tereza, do popředí se ale vyšplhaly Lucie a Sofie a sesadily tak Viktorii a Emu. Mezi chlapci opět zvítězili Jakub a Jan, v těsném závěsu zůstávají stálice Tomáš, Matyáš, Vojtěch a Filip. V rodných listech bylo loni zapsáno i několik ojedinělých jmen, například dívky Colette, Aimée či Feria a chlapci Káleb, Odysseas nebo Avdai.