Rodina Bradyových má v Novém Městě svou ulici

Slavnostní otevření se uskutečnilo před budovou ZUŠ. Foto: Nové Město na Moravě, FB@Nove.Mesto.na.Morave

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ – Pětasedmdesátileté výročí od konce 2. světové války si letos připomíná nejen Nové Město na Moravě. K významnému milníku se chystá celá řada vzpomínkových akcí a jednou z nich je nová ulice ve městě. Od minulého týdne nese jméno Bradyových, novoměstské rodiny, kterou nacisté téměř celou povraždili v koncentračních táborech.

Jediný, kdo přežil, byl tehdy 14letý Jiří Brady. Pozdější čestný občan Nového Města našel nový život v Kanadě a dlouhá léta se věnoval osvětě a šíření pravdy o holocaustu. Zemřel loni v lednu. Slavnostního otevření ulice se zúčastnil i bývalý ministr kultury Daniel Herman, který je příbuzným rodiny Bradyových. V koncertním sále ZUŠ se navíc zapojil do besedy.

Vzpomínka na židovské občany Nového Města

Město v průběhu 2. světové války přišlo prakticky o celou židovskou komunitu. Nacisté zavraždili celkem 16 Novoměstských. Kromě rodiny Bradyových to byli zejména Skutečtí, kterým patřil rohový dům u Horácké galerie. Z jejich rodiny nepřežil nikdo. I jejich památku si proto v roce 2020 v Novém Městě připomenou. Na místě, kde tito lidé žili, se objeví malé pamětní destičky se jmény zavražděných.