Za problémy v železniční dopravě zaplatí Arriva pokutu 815 tisíc korun

LIBERECKÝ KRAJ – Společnost Arriva vlaky zaplatí za způsobené problémy cestujícím na krajských železnicích v prosinci loňského roku na pokutách 814 976 korun. Po konkrétním vyčíslení sankcí o tom rozhodla rada kraje na své včerejší schůzi. Dopravce zaplatí především za nedostatky v odbavování cestujících, nevyhovující používání karet IDOL či německé nápisy na vozech.

„Jsem rád, že dopravce své služby postupně zlepšuje. Všechny komplikace v prvních dnech provozu na našich železnicích nás vedly k uplatnění sankcí dle smlouvy,“ uvedl hejtman Martin Půta. O záměru kraje pokutovat železničního dopravce za způsobené problémy cestujícím jsme vás informovali ZDE.

Vyměřená pokuta se vztahuje na období od 15. prosince 2019 do konce loňského roku. „Sankce se mohou ještě zvýšit. Vlaky už mají informační systém v češtině, firma ale stále nemá nový odbavovací systém,“ dodal náměstek hejtmana pro resort dopravy Jan Sviták.

Konkrétní výčet sankcí je následující:
1) Za porušení povinnosti zajistit plnohodnotné odbavení: 494 976 korun (15 korun za každý vlkm).
2) Za porušení povinnosti vybavení vozidel (informační systémy, nápisy a polepy ve vozidlech Desiro): 320 000 korun.

O uzavření smlouvy na provozování železniční dopravy na trase Liberec – Turnov – Semily – Stará Paka – Lomnice nad Popelkou a Železný Brod – Tanvald se společností Arriva rozhodl kraj v únoru loňského roku. Na základě nabídek vybral tu, která byla finančně výhodnější a představovala provoz vozů na vyšší kvalitativní úrovni.

Foto: Liberecký kraj