Dopravní podnik města Brna bojuje s vandaly

Ilustrační foto. |Zdroj: Pixabay.com

BRNO – Dopravní podnik za škody způsobené vandaly zaplatil v loňském roce 3,7 milionu korun. Nejčastěji se jedná o poškrábaná a poleptaná skla, posprejované vozy, vyvrácené označníky, poškození sedaček. Největší škody byly na tramvajích.

„Ničení cizího majetku je celospolečenský problém, se kterým budeme dál všemi dostupnými prostředky bojovat. Ač jsou škody na majetku Dopravního podniku nižší, než v kritickém roce 2017, kdy přesáhly čtyři miliony korun, stále se drží nad třemi miliony. Jsou to zbytečně vynaložené prostředky, které bychom mohli využít jinak, ku prospěchu cestujících,“ sdělil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Podnik proto neustále vymýšlí nové způsoby, jak vandalům v jejich řádění zabránit. Na skla lepí ochranné folie, poničená okna nechávají zbrousit a na ně také lepí nové folie. Nalepení nové folie je mnohem levnější než oprava poškozeného okna, rozdíl je až desetinásobný. V boji proti pachatelům se používají také kamery se záznamem, které slouží dále k vyšetřování policistům.