Krásný hrad Kost: Jak přišel ke svému jménu?

Hrad Kost

V malební krajině Českého ráje, proslulého nevšední krásou, se vypíná nad pověstmi opředeným údolím Plakánek jeden z našich nejzachovalejších a ovšem také nejkrásnějších hradů – hrad Kost. Známá legenda vypráví o časech, kdy hrad dobýval Jan Žižka – ale marně. A tak s bručením, že “hrad je tvrdý jako kost a kost patří psu“, odtáhl pryč. Skutečnost je ovšem jiná – Žižka u hradu nikdy nebyl.

Historie a jméno hradu

Před rokem 1349 jej založili Vartenberkové. Zakladatel hradu, hrabě Beneš, se do sobotecké (hrad je blízko Sobotky) zakládací listiny podepsal latinským jménem Benesius de Costy, načež byl Čechy přejmenován na Beneše z Kosti. Později se na hradě vystřídalo několik rodů, v 16. století byl renesančně upraven.

Za třicetileté války vyhořel a začal chátrat. Teprve po roce 1945 došlo na opravu. Dnes je majitelem hradu rok Kinských dal Borgo. Hrad je přístupný veřejnosti. Na hradě byl roku 1833 i Karel Hynek Mácha a zaujal jej nejen romantickou krásou, ale také svojí polohou na mohutné pískovcové skále.

Duchové?

Jak víme, nevysvětlitelné jevy se odehrávají většinou na místech či objektech, které se vyznačují tím, že se zde v minulosti stalo něco hrozného. Je nějaká taková historka o Kosti známa? Jeden člověk se prý utopil, když spadl do hluboké studny, jiný se zase po pádu do vařícího piva uvařil.

Na hradě se však děje tolik podivností, že tyto tragédie na ně zřejmě nestačí. K záhadným jevům prý dochází zejména na místech nepřístupných veřejnosti. Z dominanty hradu zvané Bílá věž je údajně slyšet odbíjet půlnoc, ačkoliv se tam nenacházejí hodiny. Výstup na věž je extrémně obtížný, není tedy pravděpodobné, že by někdo do zamčené věže pronikl nepozorovaně.

Další záhadou jsou zvláštní a dobře slyšitelné zvuky, které se ozývají hlavně v nepřístupných patrech. Je tu možné slyšet v noci klapání kroků a zvuky, jako by někdo po zemi posunoval těžké předměty.

K přízrakům zřejmě nejstrašidelnějším patří i stín ve tvaru člověka, temnější než tma v pokojích, který se prý snaží vstoupit do spícího lidského těla! Takže kdo tu vlastně straší?