Made in China. Některé zákazníky toto označení odradí, jiné přiláká. A co znamená tajemné Made in P.R.C.?

Ilustrační foto

Čínské výrobky již léta zaplavují náš trh. Nutno říci, že mají jak své skalní příznivce, tak odpůrce, a to z mnoha důvodů. Pokud patříte k těm, kteří by se jim nejraději vyhnuli velkým obloukem, pomůžete si, když budete nakupovat místo nich výrobky s označením Made in P.R.C.?

Proč lidé kupují čínské zboží

Nespornou výhodou výrobků z Číny je jejich nízká cena. Navíc, pokud se v nakupování vyznáte a použijete některé e-shopy, pak může vaše úspora činit i více než polovinu v porovnání se srovnatelným výrobkem „nečínské“ produkce na našem trhu. Oblíbené je zejména zboží, kde zákazník vzhledem k nízké ceně příliš neřeší kvalitu a životnost, případně zboží, u něhož se nemá co pokazit, např. obaly na mobil, trička nebo pastelky. Zároveň nelze s všeobecnou platností prohlásit, že všechno, co je z Číny, je špatné a nekvalitní. Kolikrát nemáme ovšem ani na výběr. Marná sláva, Čína je exportní velmocí.

Proč se lidé čínskému zboží snaží vyhnout

Mnozí lidé nedůvěřují kvalitě čínských výrobků. Kromě nízké životnosti mají obavy z jejich zdravotní závadnosti, což je aktuální zejména u produktů, které přicházejí do styku s potravinami, např. nejrůznější kuchyňské potřeby, nebo s kůží, např. oblečení pro kojence či hračky. Kontroly České inspekce prokázaly, že tyto výrobky poměrně často nesplňovaly dosti přísné limity, které je potřeba na našem trhu respektovat. Mezi další „proti“ patří etické důvody, zejména vykořisťování zaměstnanců, kteří pracují v těžkých podmínkách za minimální mzdy, a zaměstnávaní dětí. V neposlední řadě se jedná také o to, že zákazníci se snaží nakoupit české, a nikoli zahraniční výrobky, aby podpořili domácí produkci. Například si raději připlatí za český česnek, než aby koupili česnek z Číny nebo Španělska, jehož aroma je slabší a patrně také obsah zdraví prospěšných silic je nižší.

Odkud pocházejí výrobky Made in P.R.C.?

Ve snaze vyhnout se čínskému zboží mnozí studují informace o zemi původu. Jakmile tam najdou něco jiného než „China“, uklidní se. Určitě jste si všimli, že mezi nejčastější označení původu kromě Číny patří E.U. a P.R.C.

Zatímco první zkratku všichni chápeme, s druhou zkratkou má většina lidí problém. Co tato tajemná zkratka znamená? Mnohdy to neví ani samotní prodavači. Již několikrát se mi v domácích potřebách stalo, že na mou větu: „Dala bych přednost něčemu, co není z Číny,“ prodavačka prohrábla zboží, prostudovala nálepky a pak vylovila něco se slovy: „Vezměte si tohle, to z Číny není“, načež mi podala naběračku s označením „Made in P.R.C.“ . Plné znění této zkratky je ovšem People’s Republic of China, což v překladu znamená Čínská lidová republika.