Jihomoravští celníci zinkasovali rumunského „skokana“

zdroj: celnisprava.cz

​JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Vybrat na místě tučnou pokutu 132 tisíc korun se podařilo jihomoravským celníkům na dálnici D2 za to, že se rumunský dopravce měsíce vyhýbal placení mýtného.

Celní správa České republiky má k dispozici aplikaci nazvanou CEPAN, ve které eviduje veškeré přeplatky a nedoplatky, zaevidované i v případech, kdy celní správa vybírá a vymáhá pokuty uložené např. policií, Českou obchodní inspekcí a dalšími. Řada dlužných částek připadá i na zahraniční společnosti či osoby a ty se vymáhají o poznání hůře než u subjektů v České republice. Poměrně úspěšně se však tyto dluhy daří vybírat mobilním hlídkám přímo v terénu. Při kontrole vozidel si jak osobu řidiče, tak i společnost, která vozidlo vlastní, prolustrují v aplikaci a v případě zjištění nedoplatků zajistí na místě úhradu hotově či prostřednictvím platebního terminálu.

Na konci prosince se na dálnici D2 podařilo hlídce celníků zinkasovat dopravce z Rumunska. Pět let starý nedoplatek 132 tisíc korun řidič zaplatil prostřednictvím platebního terminálu. Dvě vozidla této společnosti na přelomu let 2013 a 2014 nezaplatila mýtné na téměř 650 mýtných úsecích a dluh činil 26638 korun. Jednalo se o tzv. „skokany”. Neplatili totiž mýtné pouze na branách bez kamerového systému. Právníkům z Celního úřadu se podařilo na základě výpisu transakcí a časového propočtu objízdných tras prokázat, že nebylo možné vybrané úseky objet a vozidla zpoplatněnou komunikaci skutečně užila bez zaplacení. Rumunské společnosti uložili pokuty v celkové výši 182000 korun včetně nákladů řízení. Nyní bylo 50 tisíc korun uhrazeno ze složené kauce z předchozího období. Zbytek zůstal neuhrazen. „Za loňský rok jihomoravští celníci vybrali v terénu nedoplatky ve výši 2241750 korun převážně od zahraničních dlužníků. Za prvních šestnáct dní letošního roku činí tato částka již 136195 korun,“ uvedla tisková mluvčí Celního úřadu pro Jihomoravský kraj Lada Temňáková.