Karel Teige – povahu plnou protikladů mapuje výstava

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU – Ponořte se do světa obrazových básní a surrealistických koláží na výstavě „Mapa světa Karla Teigeho“, která zahrnuje i výběr z jeho vlastního uměleckého díla od raných počátků.

Jako teoretik a vůdčí osobnost československé meziválečné avantgardy zasáhl do téměř všech uměleckých odvětví od architektury, přes výtvarné umění, divadlo, film, fotografii, typografii až k literatuře. Jeho inteligence, charisma, fenomenální paměť, stejně jako zanícenost, umanutost a nezlomnost charakteru fascinovaly již jeho současníky. Říkali mu „nejinformovanější obyvatel Evropy”, či přímo „kapitán avantgardy“. Stal se iniciátorem nového umění, pojímaného ve smyslu hlubší kreativní svobody, kultivace lidského vědomí na cestě k osvobozování člověka a jeho duševních sil, prozkoumávajícího dosud neprobádané končiny na mapě estetiky.

Výstava „Mapa světa Karla Teigeho“ vám ukáže mimořádnou osobnost Karle Teigeho, jehož spletitá povaha, plná svářících se protikladů, touhy po řádu a logice i utopických snů z něho vytváří perfektní symbol rozporuplného dvacátého století. Najdete ji v Alšově jihočeské galerii Hluboká nad Vltavou do 26. 1.