Kroměřížané mají při výběru jmen pro své potomky jasno. Letí česká klasika

Ilustrační foto

KROMĚŘÍŽ – V kroměřížské porodnici přišlo v minulém roce na svět 641 dětí, další se narodilo doma. Pro své potomky volili Kroměřížané hlavně klasická česká jména. Pracovnice matriky do rodných listů dvaadvacetkrát zapsali Terezu, osmnáctkrát Elišku a shodně patnáctkrát Jakuba a Sofii. Mezi nově narozenými se ale objevila i některá netradiční jména. S údaji z kroměřížské matriky dnes seznámil mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Co se týče jmen novorozenců, u děvčat kromě Terezy, Elišky a Sofie se shodně jedenáctkrát objevila Laura a Nela, desetkrát Viktorie, Julie a Anna. U chlapců se po Jakubovi umístil Tomáš, Jan, Matěj a David, přičemž každé ze jmen bylo zapsáno třináctkrát. „Většina rodičů preferuje česká jména, někteří Češi ale mají o jménu pro svého potomka jiné představy. Podle svých zvyklostí volí jméno cizinci,“ uvedla vedoucí oddělení matriky Kateřina Lučanová.

Matrikářky se setkaly i s některými méně obvyklými jmény. Mezi nimi byla Noemi, Meryem, Max Lewis, Mykolas Cyril, Jáchym Lars, Freya, Evend či Aurora.

I přes množství narozených dětí celkový počet obyvatel loni v Kroměříži klesl. Podle údajů oddělení správních agend ve městě ke konci loňského roku žilo o 307 lidí méně než v předchozím roce, a sice 28 554 lidí, z toho 15 002 žen.

Svatebních obřadů se v matričním obvodu kroměřížské radnice v minulém roce konalo 210, z toho 198 svateb bylo v Kroměříži. „Mimo radnici se jich konalo 86. Snoubenci volili zámek, Podzámeckou i Květnou zahradu, terasu hotelu U Zlatého kohouta nebo penzion Octárna,“ dodala Lučanová. Devět svateb se konalo na Ranči v Kostelanech, po jedné ve Věžkách, Bezměrově a v Jarohněvicích. Jednadvacet obřadů bylo církevních a sedmnáct s cizincem.