Chřipka se začíná pomalu šířit Zlínským krajem. Podle odborníků řádit teprve začne

Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock

ZLÍNSKÝ KRAJ – Počet lidí nakažených chřipkou a akutními respiračními onemocněními v kraji pomalu přibývá. Ve třetím týdnu letošního roku je nárůst v počtu nemocných o 1,8 procenta. Situace ve Zlínském kraji je ale stále na neepidemické úrovni. Údaje zveřejnila Krajská hygienická stanice.

Celková nemocnost akutními respiračními onemocněními v regionu činí 1 113 lidí na sto tisíc obyvatel. Z toho chřipkou je 35 nemocných na sto tisíc obyvatel. „Předpokládáme, že výrazný nástup nemocnosti by mohl přijít v polovině měsíce února,“ odhadují odborníci z Krajské hygienické stanice.

Chřipka je vysoce nakažlivé onemocnění. Nejčastěji se přenáší kapénkami vzduchem, které nemocný člověk vykašlává nebo vydechuje. Začíná náhle vysokou horečkou, často s třesavkou, nemocného bolí svaly, klouby, hlava a brzy začne kašlat. Řada lidí si chřipku zaměňuje s běžným nachlazením, jedná se ale o závažné onemocnění, které může probíhat s komplikacemi a v krajním případě může dojít i k úmrtí. Závažnější průběh hrozí zejména seniorům nad 65 let a chronicky nemocným.

Podle odborníků je stále ještě čas nechat se naočkovat a předejít tak závažnému průběhu chřipky. Očkování provádějí praktičtí lékaři a očkovací centra.