Poslední lednový víkend nabízí výstavy, koncerty a také dětské karnevaly

OLOMOUCKÝ KRAJ – Tento víkend můžete samozřejmě vyrazit na hory, ale pokud už zůstanete doma, i tak máte na výběr. Můžete se vydat na nějakou výstavu, koncert, můžete si jít zatančit na ples nebo se můžete vypravit s dětmi na dětský karneval. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v každém okrese Olomouckého kraje.

OLOMOUCKO

V neděli 26. ledna se od 10 do 16 hodin na Výstavišti Flora Olomouc v pavilonu E konají Africké trhy. Co vše si budete moci koupit? Čerstvé ovoce z Afriky, jako je třeba obří jackfruit, to nejmáslovější avokádo na světě, spoustu druhů banánů, mango nebo slaďoučký ananas. Svěží ovoce z Asie, jako je voňavá papája, exotické hadí ovoce, zapáchající durian nebo nádherně barevné dračí ovoce. Také sušené ovoce. Dálkami vonící koření ze Zanzibaru. Extra kvalitní čokoládu, kávu a dokonce čerstvé kakaové boby. Trhy pořádá Virunga.cz, česko-ugandský food projekt, který dováží tu nejčerstvější zemědělskou produkci letecky, ze srdce Afriky. Virunga podporuje ugandské lokální farmáře a pěstitele a vykupují za férové ceny.

V Turistickém informačním centru v Litovli začíná v sobotu 21. ledna výstava historických kol pana Karla Poláška z Litovle nazvaná Kolo – deset stupňů k dokonalosti. Výstava je v sobotu otevřená od 9 do 15 hodin, dále pak každý všední den od 8 do 17 hodin. Výstava zde bude k vidění až do 20. března.

Město Velká Bystřice zve na reprezentační městský ples, který se bude konat v sobotu 25. ledna od 19 hodin v hotelu Zámek. K tanci a poslechu zahraje SYRINX, CM Záletníci a DJ´s Pat a Mat, vystoupí Mažoretky Bohuňovice, Pole dance Apokalips Olomouc. V průběhu večera se můžete těšit na bohatou tombolu, občerstvení během celého plesu zajistí personál Hotelu Zámek a slavnostní večer bude moderovat Zuzana Vodičková.

PROSTĚJOVSKO

V sobotu 25. ledna od 15 do 17 hodin můžete vyrazit na karneval Ledové království do domu dětí a mládeže v Prostějově na ulici Vápenice 9. Děti můžou dorazit v jakýchkoli maskách, tančit se bude v tělocvičně a po celé budově budou rozmístěna zábavná stanoviště. K dispozici bude fotokoutek a malování na obličej. Bude přichystáno zdravé občerstvení.

V Sokolovně v Kostelci na Hané se bude v sobotu 25. ledna od 15 hodin konat druhý ročník Koštu pálenek a slivovice. OdbornÍ porotci z řad soutěžících a návštěvníků budou porovnávat a hodnotit přihlášené vzorky pálenek. Vyhlášení výsledků proběhne od 18:30 do 19 hodin.

PŘEROVSKO

V Přerově můžete v sobotu 25. ledna v 19:30 hodin vyrazit na koncert Fleretu a kapely VHS. Koncert je součástí oslav 30 let Dlažky. Pro členy Dlažky 2020 je vstup zdarma. Koncert se koná ve V-klubu na nábřeží Beneše.

Mrazivý dětský karneval pro děti se uskuteční v neděli 26. ledna od 14:30 hodin v Domečku na Galašově ulici v Hranicích. Karneval chce připomenout sníh, mráz a led, proto děti, které přijdou v masce inspirované tímto tématem, obdrží los do tomboly zdarma. Organizátoři prosí, abyste si vzali přezůvky a přinesli dobrůtky k občerstvení.

ŠUMPERSKO

V Muzeu v Šumperku můžete už jen tuto sobotu 25. a neděli 26. ledna vidět výstavu Zmatené peníze. Jejím ústředním tématem jsou platidla a jejich podoby v různých historických obdobích. První část výstavy je věnována mincím, a to od těch nejstarších až po vznik papírových bankovek. Dalším tematickým okruhem je velmi zajímavá kolekce nouzových bankovek z období kolem první světové války, vydávaných zejména v Německu, ale také v Rakousko-Uhersku, Československu, Polsku nebo Rusku. Třetím námětem je fenomén dnešní doby, kterým je jistě euro, eurozóna a současné měny zemí Evropské unie. Poslední část výstavy se pak věnuje současným českým bankovkám s důrazem na jejich ochranné nebo hmatové prvky. Nechybí ani koutek pro děti, který je tvořen obchůdkem se vším, co k tomu patří. Vše je doplněno interaktivními prvky a různými zajímavými aktivitami. Výstava je otevřená od 9 do 17 hodin.

JESENICKO

V Klášterní kapli Panny Marie v Jeseníku se v neděli 26. ledna od 17 do 19 hodin koná koncert k 223. výročí narození Franze Schuberta. Vystoupí klavírní duo Martin a Jan Hršelovi. Zazní skladby Franze Schuberta, Wolfganga Amadea Mozarta, Edvarda Griega a Vlastimila Lejska.

Až do 15. března můžete ve Vodní tvrzi v Jeseníku navštívit tematicky ojedinělou výstavu Extrémní jevy na Jesenicku pohledem meteorologa, která pojednává o výjimečných meteorologických situacích v Jeseníkách a Rychlebských horách v období 1978 až 2017, které jsou možným odleskem klimatických změn. Pozornost bude věnována například bouřkám a bouřkovým jevům, velmi nízkým teplotám, extrémně vysokým teplotám, problematice sucha (v poslední době velký problém na velké části republiky), silným nárazům větru, velmi brzkým sněhovým pokrývkám na podzim a naopak pozdním sněhovým pokrývkám na jaře a dalším neobvyklým meteorologickým jevům. Ve výstavě budou k vidění různé meteorologické přístroje a pomůcky z dob minulých i doby současné. Perličkami budou originální aerologická sonda, meteorologická budka s vybavením a funkční automatická meteorologická stanice, kterou budou moci návštěvníci vyzkoušet v praxi. Výstava je přístupná od úterka do neděle od 9 do 17 hodin.