Řidiči se dočkají obchvatu Strážkovic. Víme, kdy se začne stavět

Řidiči se dočkají obchvatu Strážkovic (zdroj kraj-jihocesky.cz / foto Radek Šíma)

JIHOČESKÝ KRAJ – Řidiči na trase mezi Českými Budějovicemi, Trhovými Sviny a Novými Hrady, ale také mezi Třeboní, Římovem a Českým Krumlovem se dočkají rychlejšího spojení. Cestu jim totiž usnadní vybudování obchvatu Strážkovic na Českobudějovicku včetně uspořádání dopravy uvnitř obce.

Práce začnou letos v červnu a obchvat by měl být hotov zhruba v polovině roku 2022. Potvrdil to první náměstek hejtmanky Josef Knot. „Samotný obchvat povede nezastavěným územím Strážkovic v jeho severovýchodní části. Stavba silnice o délce 2,127 kilometru si dle rozpočtových odhadů vyžádá náklady 141 milionů korun. Z toho 115 milionů pokryjí fondy Evropské unie a zbytek uhradí kraj,“ upřesnil.

Součástí obchvatu bude kruhový objezd, který zajistí křížení komunikací na trase mezi Českými Budějovicemi, Trhovými Sviny a Novými Hrady a Třeboní, Římovem a Českým Krumlovem. „Momentálně je na stavbu vydané územní rozhodnutí a stavební povolení. Zároveň se připravuje výběrové řízení na zhotovitele stavby. Práce by měly začít zhruba v červnu letošního roku,“ sdělil první náměstek hejtmanky.

Projekt zároveň počítá i s úpravou současné křižovatky na strážkovické návsi včetně přilehlých chodníků. „Hlavní silnice na trase České Budějovice – Trhové Sviny – Nové Hrady bude přeřazena do místních komunikací a z dosavadní vedlejší komunikace na trase Třeboň – Římov – Český Krumlov se stane silnice hlavní,“ nastínil Knot. Odhad nákladů na tuto akci je podle jeho slov téměř 28 milionů korun. Z toho 26 milionů uhradí kraj a zbytek obec Strážkovice.