V Brodě funguje nouzové přístřeší pro bezdomovce, zatím se otevřelo jednou

Nouzový přístřešek se lidem bez domova otevře na noc, kdy teploty klesnou k - 8 °C. Foto: Město Havlíčkův Brod

HAVLÍČKŮV BROD –Nově, od letošní zimy, myslí havlíčkobrodská radnice na lidi bez domova. Ti se mohou přijít zahřát do nouzového přístřeší – stavební buňky u areálu Technických služeb města Havlíčkova Brodu v ulici Reynkova. Jak rozhodli městští radní, buňka funguje od listopadu do března, otevírá se však pouze o nocích, kdy klesne teplota pod -8 °C. Zástupci havlíčkobrodské radnice tak rozhodli, že teplotu do -7 °C lidé bez domova zvládnou, ještě pravděpodobně nezmrznou a od -8 °C už se mohou přijít zahřát.

Stůl a čtyři židle. Tak to vypadá v nouzovém přístřešku – buňce u areálu Technických služeb města Havlíčkův Brod u rybníka Cihlář. Foto: Město Havlíčkův Brod

„V případě, že teplota podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu klesne pod – 8 stupňů Celsia otevře Městská policie Havlíčkův Brod nouzový přístřešek od 19.00 do 7. 00 hodin,“ upřesnila mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová s tím, že službu město poskytuje zdarma.

Za letošní zimu se buňka otevřela jednou, konkrétně v noci z 21. na 22. ledna. Možnosti schovat se před mrazem podle Aleny Doležalové nikdo nevyužil.

O parametru, tedy konkrétní teplotě, při které se buňka lidem otevře, rozhodla Rada města Havlíčkův Brod loni v listopadu. Informace o tom, jestli městští policisté nouzové přístřeší otevřou, je vyvěšována každý den v okně Informačního centra města Havlíčkův Brod. Zelená karta znamená, že buňka bude lidem bez domova v noci k dispozici, červená naopak značí, že pravděpodobně ještě není dostatečná zima, aby lidé bez domova umrzli, a dveře tak zůstanou zavřené.
K užívání nouzového přístřeší pro osoby bez domova v nepříznivých klimatických podmínkách na ulici Reynkova existuje městskou radou odsouhlasený provozní řád. Mimo jiného stanovuje, že klienti uvnitř buňky nesmí pít alkohol ani kouřit, manipulovat s otevřeným ohněm nebo poškozovat vybavení, přípustné není ani přivedení zvířete, například psa nebo kočky. Buňku monitoruje kamerový systém a namátkově ji kontrolují i městští strážníci.

Pracovníci sociálního odboru města informace o možnosti zahřát se v nouzovém přístřešku šíří přes neziskové organizace a opatrovníky. Podle odhadů může žít v Brodě zhruba kolem dvaceti lidí bez domova.