Liberecký kraj poskytne na boj s drogovou závislostí přes čtyři miliony korun

LIBERECKÝ KRAJ – Částkou v celkové výši 4,4 milionu korun, tj. o 300 tisíc víc než loni, podpoří Liberecký kraj v letošním roce boj se závislostí na nelegálních návykových látkách. Rozdělení sumy mezi nestátní neziskové organizace, které se této problematice věnují, schválili krajští radní.

Z uvedených finančních prostředků budou posíleny služby zaměřené na prevenci, poradenství, na léčbu drogově závislých a snižování rizik při užívání návykových látek. Přidělení dotace je tak v souladu s protidrogovou politikou Libereckého kraje na rok 2020.

„Počet uživatelů nelegálních návykových látek v Libereckém kraji stále roste. Drogově závislých máme podle odhadů kolem tří tisíc. Proto se Liberecký kraj rozhodl neúčelovou dotací podpořit sociální služby, které se snaží zmírnit negativní rizika drogové scény pro celou společnost,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda. „Peníze půjdou například na programy ambulantního poradenství, doléčovací programy nebo na terénní programy, určené osobám ohroženým drogami. Pomoci by měli i vězňům, kteří jsou na návykových látkách závislí.“

Finanční podpora posílí služby těchto organizací: Advaita, Most k naději, Maják a Laxus. Podle odborníků na drogovou problematiku zůstává u uživatelů nejoblíbenější drogou marihuana. Druhé místo obsadil pervitin. Stále častěji drogově závislí kombinují různé návykové látky s prášky a alkoholem – kvůli zvýšení účinku drogy.

Na protidrogovou politiku věnuje Liberecký kraj stále více peněz. V roce 2011 to bylo 3,2 milionu, vloni už 4,1 milionu. „Postupný nárůst deklaruje Plán protidrogové politiky Libereckého kraje na období 2019 až 2022, který stanovuje navýšení částky na tuto oblast až na celkovou sumu 5 milionů korun v závěrečném roce,“ řekl hejtman Martin Půta. Vývoj dotace bude záviset na hospodaření kraje.

Ilustrační foto