Ministerstvo zemědělství opět umožní aplikaci jedu proti hrabošům na povrch půdy

ilustrační foto

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Ve čtvrtek přišla špatná zpráva pro ptačí dravce i ostatní živočichy žijící u polí. Ministerstvo zemědělství znovu umožní aplikaci jedu proti hrabošům na povrch půdy.

Ministerstvo zemědělství ve čtvrtek informovalo, že na pozemcích, na kterých populace hraboše překročí pětinásobek prahu škodlivosti, budou moci inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského nařídit povrchovou aplikaci jedu. „S ohledem na mírnou zimu, narůstající stavy populace hraboše a případná zdravotní rizika pro obyvatele jde o nezbytné opatření,“ sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Na oznámení okamžitě zareagovali ornitologové, kteří upozornili, že prudký jed může zabít dravce a další ptáky a živočichy, kteří se hraboši živí. „Rozsypání jedu způsobí úhyny dravců, sov, lasiček, tedy našich spojenců v boji s hraboši. Zatímco hraboši se zvládnou namnožit rychle, dravcům to bude trvat léta. Trávení je rychlé a jednoduché řešení, které jen konzervuje nedobrý způsob hospodaření,“ komentuje ministrovo rozhodnutí ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Už loni v srpnu vydal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský podřízený ministerstvu zemědělství povolení k plošné aplikaci jedu na hraboše Stutox II (psali jsme v článku). O čtyři dny později ho ministr zemědělství Miroslav Toman po kritice ornitologů, odborníků a ochránců přírody pozastavil. Přesto na otravu Stutoxem zahynuly na jižní Moravě desítky zajíců a bažanti. Informovali jsme o tom v článku.

Podle zemědělského specialisty České společnosti ornitologické Václava Zámečníka hrabošovi nahrává intenzivní způsob zemědělství s velkými lány. „S hrabošem si lépe poradí pestrá krajina s křovinami a remízky, kde žije víc predátorů, kteří se na hraboše specializují. Krátkodobým řešením je možné podpořit přítomnost ptačích predátorů hrabošů například umísťováním berliček, ze kterých mají lepší rozhled. Dlouhodobým a vhodnějším řešením je vytvoření pestré krajiny namísto současných monokultur,“ říká Zámečník. Ornitologové i nadále apelují na veřejnost, aby si více všímala, co se v krajině děje. „Pokud zjistíte, že na poli leží granule jedu nebo tam jsou uhynulí živočichové, pošlete informaci na Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský podatelna@ukzuz.cz a v kopii na cso@birdlife.cz. Zároveň prosíme o vkládání případů nalezených ptáků do naší databáze birds.cz, bližší informace o možných otravách přivítáme také na našem mailu cso@birdlife.cz,“ vyzývají ornitologové. Česká společnost ornitologická dlouhodobě upozorňuje, že kvůli intenzivnímu zemědělství mizí z České republiky polní ptáci, zhoršuje se kvalita půdy a povrchové i podzemní vody jsou znečištěné pesticidy. Prostřednictvím petice předané v prosinci apelovali na ministra zemědělství Miroslava Tomana, aby se zasadil o zdravé zemědělství a pestrou krajinu. Petici podepsalo přes 56 tisíc lidí.

zdroj: birdlife.cz, foto: R.Galaš