Na jihu Čech vzrostl počet chřipek. Hygienici hlásí začátek epidemie

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

JIHOČESKÝ KRAJ – V Jihočeském kraji výrazně vzrostl výskyt akutních respiračních infekcí a chřipce podobných onemocnění. Hygienici registrují počínající epidemii. Některé nemocnice už přijaly opatření v podobě zákazu návštěv. Na chřipku už bohužel zemřelo i dítě.

V právě končícím týdnu v kraji nemocnost v mezi týdenním srovnání celkově vzrostla o 36,5 procent na 1 785 případů na sto tisíc obyvatel regionu. „Byl tak překročen práh epidemického výskytu a v kraji tedy registrujeme počínající epidemii,“ uvedla na základně dnešních aktuálních dat ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Ve čtvrtém kalendářním týdnu bylo zaznamenáno 1 785 onemocnění na sto tisíc obyvatel. Ve srovnání s předcházejícím týdnem nemocnost vzrostla o 36, 5 procenta. „Nárůst se týká všech věkových skupin. Nejvíce ve věkové skupině školních dětí (6 až 14 let), kde nemocnost vzrostla oproti minulému týdnu o 54,4 procenta na 3 684 případů na sto tisíc. Ve věkové kategorii 15 až 24 let vzrostla o 50,2 procenta na 2 495 případů a v kategorii předškolních dětí 0 až 5 let nemocnost vzrostla o 38,4 procenta. V této věkové kategorii je také tradičně nejvyšší nemocnost, a to 5 231 případ na sto tisíc,“ uvedla ředitelka.

Chřipkovému onemocnění podlehlo bohužel i dítě ve věkové kategorii nula až pět roků. „Více ale nebudeme k případu říkat,“ konstatovala Hana Bendíková z českobudějovické krajské hygienické stanice.

Jak je to s nemocností v jednotlivých okresech?

Co se týče jednotlivých okresů, nejvyšší nemocnost evidují hygienici v okresech Český Krumlov, kde je nemocnost 2 628 případů na sto tisíc obyvatel (+39 procent), a v okrese České Budějovice, kde je aktuální výskyt 2 303 případy na sto tisíc obyvatel. Prachaticko eviduje 1 796 případů na sto tisíc obyvatel okres, Tábor 1546 případů, Jindřichohradecko 1 328 případů, Strakonicko 1 156 případů a Písecko 1 131 případů na sto tisíc obyvatel okresu.

Loňská epidemie, která vrcholila na přelomu zimy a jara, přinesla v regionu celkem 24 klinicky závažných případů onemocnění chřipkou, z toho jedenáct skončilo úmrtím.