Sedm nových moderních vozů pomůže zdravotníkům zachraňovat životy

Foto: Záchranáři si dnes převzali sedm nových vozů. Zdroj: Zlínský kraj/Jiří Balát

ZLÍN – Vozový park krajských záchranářů se dnes rozšířil o sedm nových aut. V rámci klasické obnovy byly pořízeny tři sanitky a dva menší vozy pro setkávací systém rendez-vous, mimo ně ale přibyly dvě úplné novinky. První z nich je mobilní operační středisko, druhou speciální vozidlo pro zvládnutí mimořádných událostí.

Moderní vůz zasáhne u velkých nehod i živelných katastrof

Speciální vozidlo pro zvládnutí mimořádných událostí je podle ředitele Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Josefa Valenty vůbec prvním vozem tohoto typu v kraji. „Nové vozidlo bylo navrženo s využitím zkušeností zdravotnických záchranářů z jiných krajů, zejména Jihočeského a Libereckého. Mimo samotného vybavení zdravotnickým materiálem a transportní technikou je posádka tohoto vozidla schopna díky mobilnímu nafukovacímu stanu připravit vlastní zázemí pro ošetřování postižených, k dispozici je osvětlovací technika i vlastní zdroj elektrické energie,“ popsal ředitel.

Vůz by měl zasahovat nejen u velkých nehod a živelných katastrof, ale také při poskytnutí zdravotnického zajištění během velkých kulturních, společenských nebo sportovních akcí. Cena vozidla činila 4,676 milionu korun, financováno bylo z peněz pro krizovou připravenost.

Foto: Díky mobilnímu nafukovacímu stanu může posádka připravit vlastní zázemí pro ošetření zraněných. Zdroj: Zlínský kraj/Jiří Balát

Mobilní operační dispečink je nabitý moderní IT technologií

Mobilní operační středisko nahradí záchranářům dosavadní vozidlo Praga V3S, které je aktuálně používáno při likvidačních pracích ve Vrběticích a poté bude vyřazeno. Nový mobilní dispečink umožní řídit složité zásahy přímo z místa události. Případně může být využito při evakuaci stacionárního operačního střediska, například při hrozbě požáru nebo bombového útoku.

Cena vozidla byla 6,353 milionu korun, podstatnou část tvoří IT technologie, kterými je vozidlo doslova přeplněné. Jeho pořízení bylo rovněž financováno z prostředků pro krizovou připravenost.

Foto: Mobilní dispečink umožní řídit složité zásahy přímo z místa události. Zdroj: Zlínský kraj/Jiří Balát

Pětice nových vozů nahradí vysloužilé sanitky a auta

Tři sanitky typu C byly dodány v rámci modernizace vozového parku. Zlepšují pracovní podmínky pro záchranáře i komfort přepravovaných pacientů. K dnes již běžné výbavě zde patří například nosítka s hydraulickým pohonem, které značně usnadňují práci při transportu, ale i řada dalších prvků, které jsou již považovány za běžný standard, jako například klimatizace, nezávislé topení v zavazadlovém prostoru, možnost komunikace s řidičem za jízdy, LED osvětlení s regulací intenzity a podobně.

Vozy Škoda Karoq nahradí starší vozidla systému rendez-vous. Jejich výhodou je rychlost, kdy se k případu dostanou často dříve než velká sanitka. Dvě nová auta poskytují větší zavazadlový prostor a mají výkonnější motor, jsou vybavena i upravenou elektroinstalací umožňující připojení dalších zařízení, například tabletů.