Horácké divadlo chystá Přehlídku divadelního dokumentu

Horácké divadlo chystá na březen Přehlídku divadelního dokumentu. Foto: Horácké divadlo Jihlava

JIHLAVA – Na specifický žánr divadelního dokumentu se už delší čas zaměřuje jediná profesionální divadelní scéna na Vysočině. Teď umělci z Horáckého divadla Jihlava přicházejí se zajímavým nápadem. Na 12. až 14. března chystají nultý ročník Přehlídky divadelního dokumentu. Těšit se můžete na jihlavské počiny, ale také na Jihočeské divadlo z Českých Budějovic, na brněnské Divadlo FESTE nebo na herce Divadla Jána Palárika z Trnavy.

„Divadelním dokumentem jsou v našem vnímání inscenace, které se odkazují ke skutečným událostem, příběhům, mapují reálná témata současného světa, nebo těží z historických faktů, přičemž vykazují uměleckou kvalitu a sílu dramatické linky,“ upřesnila mluvčí divadla Mirka Kvíčalová. Uspořádáním Přehlídky tak v divadle reflektují fakt, že v českých divadlech vznikají stále častěji, v různých podobách, pojetích i žánrech. „Věříme, že divadelní dokument má sílu otevírat s diváky debatu o podobě umění i světa a směrovat je od pasivní konzumace k vědomému či aktivnímu přístupu,“ doplnila Kvíčalová.
Část autorské tvorby Horáckého divadla Jihlava se od roku 2017 vydala touto dokumentárně-dramatickou cestou, kterou tady považují za jednu z nejinspirativnějších na mapě divadelní tvorby. Přehlídka divadelního dokumentu vzniká jako logické vyústění vlastní tvorby a zároveň podtrhuje spojení Jihlavy a divadla s dokumentem filmovým, tedy s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů Ji.hlava.
Přehlídka divadelního dokumentu bude prezentovat významné české a slovenské dokumentárně-dramatické inscenace, v příštích ročnících se zapojí i zahraniční hosté. Cílem je také přinést do Jihlavy další atraktivní programovou nabídku a zároveň vytvořit platformu pro diskusi a setkávání diváků, tvůrců a odborníků.

Jaké dokumenty můžete vidět?

S dokumentárním dramatem Elity se představí Jihočeské divadlo České Budějovice, jehož herci přiblíží noční i všední život agentů STB a jejich spolupracovníků. Divadlo Feste Brno přijede s Display of the shame, aby předložilo otázku: „Jak bude vypadat budoucí soužití robotů a lidí?“. Domácí umělci uvedou performanci Barber shop – skutečný příběh nejznámějšího a nejkvalitnějšího souboru nového cirkusu Cirku La Putika, a chybět nebude ani představení Tak šel čas s jihlavskou ulicí. V podání herců Divadla Jána Palárika z Trnavy uvidíte Kopanec – hru podle skutečné události, tragédie, která v roce 2002 otřásla celým Německem, a Městské divadlo Zlín se představí kabaret Jednou budem dál, který je podle autora a režiséra Petra Michálka něčím mezi Ovčáčkem, Českou sodou, Monthy Pythony, muzikálem a Čechovem.

Vstupenky na jednotlivá představení přehlídky koupíte on-line nebo v pokladně divadla. Přihlásit se můžete ke zvýhodněným studentským akreditacím. „O případných diváckých akreditacích budeme informovat prostřednictvím webu www.hdj.cz,“ upřesnila Mirka Kvíčalová.

Nultý ročník Přehlídky divadelního dokumentu je prvním pokusem osahat tuto velkou možnost, v rámci moderovaných diskusí zveme všechny příznivce divadla ke společné debatě o uváděných inscenacích, ale i o možné podobě dalších ročníků Přehlídky. Diskuse bude moderovat divadelní publicista Martin Macháček.
Přehlídku divadelního dokumentu pořádá Horácké divadlo Jihlava zřizované Krajem Vysočina za finanční podpory statutárního města Jihlava v rámci Memoranda o vzájemné spolupráci mezi Krajem Vysočina a statutárním městem Jihlava.

Program Přehlídky divadelního dokumentu

12. 3. * 19.00 * ELITY Jiří Havelka * Jihočeské divadlo České Budějovice * velká scéna
Dokumentární drama nahlíží do konspiračních bytů, nočních barů i všedního života agentů STB a jejich spolupracovníků, kteří tvořili společenské elity bývalého režimu a kteří díky svým schopnostem a možnostem po listopadu 1989 zůstali na klíčových pozicích české ekonomiky a politiky. Kontroverzní hru napsal jeden z nejvýraznějších českých režisérů Jiří Havelka na objednávku Slovenského národního divadla v Bratislavě. Inscenace se na Slovensku setkala s obrovským ohlasem. Jihočeské divadlo uvedlo hru v české premiéře (26. 10. 2018) v režii umělecké šéfky činohry Martiny Schlegelové.

13. 3. * 10.00 * DISPLAY OF THE SHAME Karel Čapek, Jiří Honzírek a kol. * Divadlo FESTE, Brno *  malá scéna
Jak bude vypadat budoucí soužití robotů a lidí? Dokáže umělá inteligence nahradit člověka v jeho výsostných vodách: ve schopnosti soucitu, předvídání a vcítění se do partnera? Jak budou lidé trávit svůj denní čas, pokud mnoho profesí a zaměstnání dokáží realizovat roboti a umělé inteligence? A co na to Velký bratr? Jaké možnosti svobodného života budou lidé mít, když budou nadnárodní korporace disponovat drtivou většinou jejich intimních a životních dat? „Denně se můžeme setkat s obsahy, které hovoří o tom, že lidé stále častěji nevstupují do partnerských vztahů, žijeme v době „singles“. Přesto většina z nich touží po blízkosti, po lásce, když to řeknu jednoduše. Rozvoj umělé inteligence například ve zdravotnictví přitom naznačuje, co všechno bude „robot“ brzy umět, jakou míru empatie bude schopen vyvinout. Inscenace se zamýšlí nad tím, co by mohl znamenat partnerský vztah s robotem “ dodává k inscenaci režisér Jiří Honzírek.

13. 3. * 14.00 * Moderovaná diskuse k představením Elity, Display of the Shame a Barber Shop * Divadelní kavárna

13. 3.* 17.00 * BARBER SHOP Pavel Šimák * Horácké divadlo Jihlava * malá scéna
Pohybově vizuální satirická performance Barber Shop dokumentuje skutečný příběh našeho nejznámějšího a nejkvalitnějšího souboru nového cirkusu Cirku La Putyka a jejich domovského prostoru Jatka 78. Company Horáckého divadla pod vedením režiséra Pavla Šimáka využívá širokou škálu výrazových prostředků – útržky rozhovorů a dokumentů kombinuje s prvky nonverbálního divadla (tanec, akrobacie, loutky, masky, videoart). „Protože naší snahou je nejen zdokumentovat určitý fenomén, ale především vyvolat emocionální odezvu podobnou té, která nás vedla k pokusu toto palčivé téma zpracovat,“ podotýká Šimák.

13. 3. * 19.00 * TAK ŠEL ČAS JIHLAVSKOU ULICÍ Michal Skočovský, Barbora Jandová * Horácké divadlo Jihlava * velká scéna
Dokudrama o městě, ve kterém žijeme. Hledání jeho duše a souvislostí. Osm scénických obrazů a osm kapitol k osmdesáté sezóně Horáckého divadla, které se dotýkají osmi uplynulých dekád. Mozaika příběhů, dojmů, vjemů a dějinných událostí, které potkaly a utvářely duši tohoto města – očima režiséra, který se přistěhoval do prázdného bytu v jednom domě v Jihlavě. Autor a režisér Michal Skočovský k inscenaci poznamenal: „Nešlo nám o to, napsat velké dramatické dílo, ale především o sdělení, pokus vyrovnat se s místem, kde žijeme a tvoříme, protože pokud nebudeme znát naši minulost, nemůžeme najít naši současnou identitu.“

14. 3. * 13.00 * Moderovaná diskuse k představením Tak šel čas jihlavskou ulicí, Kopanec a Jednou budem dál * Divadelní kavárna

14. 3. * 15.00 * KOPANEC Gesine Schmidt, Andres Veiel * Divadlo Jána Palárika, Trnava (SK) * malá scéna
Tři mladí náckové, jedna bezbranná oběť a 450 lhostejných vesničanů. Hra podle skutečné události, tragédie, která v roce 2002 otřásla celým Německém. Drama dokumentuje skutečný případ z německé obce Potzlow, kdy tři mladí chlapci brutálně zavraždili svého kamaráda. Hra je soudním procesem s vrahy. Prostřednictvím výpovědí rodičů, kamarádů a obyvatelů vesnice se před námi odkrývají příběhy lidí, kteří se plácají ve svých životech ve ztracených iluzích, s mizernými platy a nefunkčními vztahy. Téma předsudků, fóbií a nenávisti nabývá nového rozměru – kdokoliv se může stát obětí agrese a násilí, které se v naší společnosti rozmáhá stále citelněji. Inscenace Kopanec byla nominovaná na Cenu Akademie divadelních tvůrců za inscenaci sezóny 2018/19.

14. 3. * 18.00 * JEDNOU BUDEM DÁL Petr Michálek * Městské divadlo Zlín * velká scéna
“Bude to něco mezi Ovčáčkem, Českou sodou, Monthy Pythony, muzikálem a Čechovem. Prostě kabaret!”, říká autor a režisér Petr Michálek, který po úspěšném uvedení kabaretů Ovčáček – čtveráček a Ovčáček – miláček připravil k 30. výročí sametové revoluce inscenaci, která s nadhledem, humorem i sarkasmem mapuje kabaretní formou to, co nás formovalo od okamžiku sametového cinkání klíči až po dnešek. Třicet let bizarního panoptika kotrmelců jedné společnosti. S hudbou Zdeňka Krále a písňovými texty Jana Šotkovského uvidíte inscenaci o posledních třiceti letech, v nichž jsme se mnohdy cítili jak Alenka v říši divů.
„Uvědomuji si už teď, když píšu tyto řádky, že těch oslav “30 let od Listopadu” budou mít mnozí plné zuby. Bude toho moc a bude se na to přirozeně nabalovat aktuální politické dění. Ale to nic nemění na tom, že je to pro divadlo úžasná příležitost k tomu, jak zcela nekorektně popsat tu cestu od komunistů ke komunistům,” komentuje Michálek.