Jihlavští archeologové objevili další poklad

Archeologové objevili středověkou jímku s pokladem. Foto: Magistrát města Jihlavy

JIHLAVA – V místech opravovaných historických domů v ulici U Mincovny objevili jihlavští archeologové středověkou jímku s historickými artefakty. Jde za poslední dobu o druhý významný objev. Nedávno totiž archeologové z jihlavské pobočky archeologické společnosti Archaia odkryli historickou hrnčířskou pec v blízkosti kostela Svatého Jana Křtitele.

Středověká odpadní jímka se zachovalou výdřevou se našla v aktuálně rekonstruovaných domech U Mincovny 6 a 8, kde v minulosti sídlila Okresní vojenská správa. Ukrývala historické artefakty, jako trojboký pohár z pálené keramiky, pravděpodobně ze 14. století, nebo střípky ze středověkého skla se zdobením, poukazujícím na fakt, že v oblasti kolem náměstí v období středověku žila především vyšší a bohatší společenská vrstva.
„Objev jímky je významný i v tom ohledu, že jde o výborný zdroj informací o výskytu středověkých onemocnění i dobového jídelníčku. Nalezené předměty pomáhají vykreslit přesnější obrázek toho, jak vypadal každodenní život obyvatel města,” prozradil archeolog Šimon Kochan.

Na místo těchto středověkých pokladů se nastěhují úředníci

Po nutné rekonstrukci budov se na místo přesunou úředníci z jihlavských odborů životního prostředí a školství a kultury. Ti jsou v nevyhovujícím prostředí na ulici Hluboká, které také musíme zrekonstruovat.
„Nazývám to akcí kulový blesk, protože se sem budou následně stěhovat úředníci z Čajkovského ulice tak, abychom tyto uvolněné prostory mohli nakonec prodat nebo pronajímat,“ vysvětlila primátorka Jihlavy Karolína Koubová s tím, že nakonec bude po opravách vše logicky uspořádané.