Lepší dříve, nežli později! Nová poradna rozptýlí obavy z Alzheimera, nebo začne včas s léčbou

Ilustrační foto: pixabay

 

MLADÁ BOLESLAV – Zapomnětlivost je přirozenou vlastností lidské psychiky v kterémkoliv věku a bez speciálního vyšetření paměti a intelektových funkcí je těžké odlišit přirozené zapomínání od projevů počínající demence. Středočechům pomůže rozptýlit obavy, nebo začít co nejdříve s léčbou, nová poradna při mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici.

Patří ke stárnutí

Se stárnutím se u většiny zdravých lidí myšlení zpomaluje a zhoršuje se například vybavování jmen, schopnost ukládat nové informace a nakládat s nimi. Člověk má pocit, že více zapomíná a hůře mu to myslí, změny na něm pozorují i jeho blízcí, ale jeho celkový intelektuální výkon výrazněji neklesá.

Různé příčiny problémů

Dnes je snaha diagnostikovat i mírné poruchy poznávacích funkcí, které ještě nejsou demencí. Podle primáře neurologického oddělení Martina Koutného má v diagnostice časných stadií demencí neurolog klíčovou roli. Umí odlišit demence degenerativního typu od demencí způsobených jinými chorobnými stavy jako jsou metabolické či zánětlivé choroby, mozkové nádory a řada jiných. Dosud jsou tito pacienti převážně v péči psychiatrů.

Netypické příznaky

Někdy může být prvním projevem demence zvýšená vztahovačnost, pocity ohrožení, pronásledovanosti a bludy. Celkově změny osobnosti či neobvyklé reakce v běžných situacích. Poruchy paměti se mohou objevit až později. Podstatné proto je, že při zaznamenání takových potíží a změn by měl postižený, nejlépe v doprovodu blízké osoby navštívit lékaře, ideálně specializovaného na poruchy paměti. Ten provede vyšetření, která upřesní příčinu kognitivní poruchy a dle výsledku pak zahájí léčbu.

Hlavně přijít včas!

Nová poradna nabízí komplexní diagnostiku a zprostředkování léčby v časných stadiích. Podle lékaře nové poradny pro kognitivní poruchy MUDr. Fišera, na slovo vzatého odborníka, je ideální, aby do poradny chodili lidé, kteří ještě nemají rozvinutou demenci, mají nějaké poruchy paměti, ale ještě není narušena soběstačnost. „V této fázi jsme jim schopni nabídnout léčbu, která má smysl a která umí toto období soběstačnosti maximálně prodloužit,“ zdůrazňuje. Pozdní stadia vývoje chorob a jejich komplexní sociální problematiku poradna řešit neumí.

Jak do poradny?

Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi zřídila na svém neurologickém oddělení zcela novou poradnu

Zájemci o tuto poradnu by měli mít doporučení či alespoň odpovídající výpis ze zdravotní dokumentace. Ta má pro lékaře zásadní roli, stejně jako doprovod některého z členů rodiny na vyšetření, protože pomůže lékařům blíže popsat a upřesnit problém pacienta. Léčba je ambulantní a základem diagnostiky jsou takzvané kognitivní testy, které testují paměť a další kognitivní funkce pacienta. V případě diagnostických nejasností je možné doplnit vyšetření během hospitalizace na neurologickém oddělení. Zejména se jedná například o odběr mozkomíšního moku (lumbální punkci). Ambulantní vyšetření může být také doplněno magnetickou rezonancí, CT mozku či jiným zobrazovacím vyšetřením.

Objednat se lze na telefonním čísle 326 743 104. Ambulance funguje každé úterý od 8 do 12 a od 13 do 14:30 hodin.