Výlet za zubatými drobečky aneb tropické zimní dobrodružství v Krokodýlí ZOO

Krokodýl mořský – Golem. Zdroj: krokodylizoo.cz pro novinykraje.cz

Chcete zažít jedinečnou podívanou, a to krmení Golema – krokodýla mořského, největšího chovaného krokodýla v České republice? Přijeďte do jihočeského městečka Protivína, kde můžete navštívit největší evropskou kolekci krokodýlů, aligátorů, kajmanů a gaviálů. A cesta do světa plazů může začít!

Přemýšlíte, kam vyrazit na zajímavý výlet v zimě? Vydejte se do Protivína, kde se v budově, která byla rodem Schwarzenbergů od 18. století využívána jako hospodářské zázemí místního zámku, zabydleli krokodýli. Žije jich tu více než 100, a když se vylíhnou mláďata, tak až 150 a zastupují 23 různých druhů. Mezi protivínské poklady patří i několik opravdových unikátů. Zdejší odborníci v čele s majitelem Miroslavem Procházkou vás seznámí s chovem kriticky ohrožených druhů a vy se tak dozvíte, co všechno obnáší péče o tyhle často obří dravce.

Setkání s krokodýly

V krokodýlí zoo mají pro vás přichystaný bohatý program. A na co se můžete těšit? Každý den, vždy v určitou hodinu (v 11 a ve 14 hodin) zde probíhají ukázky krmení krokodýlů, aligátorů, kajmanů a gaviálů.
Chcete poznat ještě více? V zážitkovém program „Poznej dokonalý výtvor evoluce”… aneb focení s krokodýly se seznámíte se stavbou krokodýlího těla přímou demonstrací kompletní kostry kajmana brýlového, včetně břišních žeber. Lektor vám vysvětlí funkci krevního oběhu a ostatních ústrojí u preparátu srdce aligátora. A v závěru programu vlastníma rukama hmatem prověříte hladkou kůži na břišním štítu krokodýla, která se používá v kožedělném průmyslu. Naopak hřbetní štít, zpevněný osteodermami, je při pohmatu velmi hrubý. Při této příležitosti se může s krokodýlem vyfotografovat. Je to úžasný zážitek, zejména pro děti, podržet si vlastníma rukama mládě krokodýla. Ale nemusíte se bát, k ukázce i k fotografování jsou využívána pouze mláďata narozená v této krokodýlí zoo, která jsou na dotek teplých lidských rukou zvyklá. Naopak je jim příjemný, neboť teplota 36°C je pro ně komfortní při slunění, a tak se od vás překvapivě rádi nechají pohladit.

Světová výstava bílých krokodýlů

V protivínské Krokodýlí zoo spatříte také jednu raritu, a to bílé krokodýly. Bílá zvířata nemají v přírodě obvykle velkou šanci na přežití, neboť jsou velmi nápadná a často se stanou obětí predátorů. Zároveň je s bílým zbarvením mnohdy spojená i nižší životaschopnost těchto zvířat. Tím pádem jsou i velkým chovatelským oříškem, neboť je problém je dlouhodobě držet při životě a jejich případné rozmnožení patří k vrcholným kouskům chovatelství.

Z těchto důvodů Krokodýlí ZOO Protivín, která se věnuje zejména kriticky ohroženým druhům, si dovolila jako doprovodnou kolekci vytvořit sbírku bíle zbarvených krokodýlů. V současnosti v Protivíně chovají bílého gaviála sundského, bílého krokodýla nilského a skupinu albinotických aligátorů severoamerických, tři bíle zbarvené zástupce podčeledí krokodýlů, což je světový unikát.

Zoologické muzeum

Součástí zoologické zahrady je i přidružené muzeum převážně s kosterními exponáty. Sbírka obsahuje více než 1200 exponátů, mnohdy kompletních systematických skupin obratlovců, např. kočkovité šelmy, medvědy, slony, nosorožce, zoborožce a rozsáhlou sbírku hmyzu a dalších bezobratlých. V takzvaném Zoologickém minimuzeu si může prohlédnout nejen živé krokodýly, ale i jejich lebky, a tím lépe rozeznat rozdíly mezi jednotlivými druhy. Vystaveny jsou i lebky největších želv světa, k vidění jsou také menší želvy vč. krunýřů, dále lebky hadů, korálové ryby z Filipín, srdce a plíce aligátora severoamerického a celé kostry např. kajmana brýlového, zmije nosorohé a další.

Splněný sen chovatele

Krokodýlí zoo v Protivíně je soukromou zoologickou zahradou, kterou založil Miroslav Procházka. Krokodýly se zabýval již v mládí ve Stanici mladých přírodovědců v Písku, kde o nich získal základní znalosti. Sám je chová privátně od roku 1996, nicméně celistvou kolekci krokodýlích druhů začal budovat v roce 2000. Od roku 2005 krokodýly úspěšně rozmnožuje.

Místo

Jihočeský kraj, okres Písek, Protivín

GPS: 49°12’1.141″N, 14°13’3.212″E

Doporučené parkování je v ulici Komenského, Purkyňova, Boženy Němcové. Dále je možno využít parkoviště u supermarketu NORMA, u vlakového nádraží nebo na Masarykovo náměstí. Vzdálenost ze všech parkovacích míst je do 20 minut. V celém Protivíně je parkování zdarma

Kontakt

Krokodýlí ZOO Protivín
Masarykovo nám. 261, 398 11 Protivín
tel.: +420 725 155 648
e-mail:
krokodylizoo@seznam.cz
www.krokodylizoo.cz

Otevírací doba

říjen – duben: pondělí – neděle 10 – 16 hodin
květen – září: pondělí – neděle 10 – 17 hodin

Vstupné

dospělí 200 Kč, děti 3 – 15 let 150 Kč, děti do 3 let zdarma, studenti, důchodci 180 Kč
rodinné 2+2 (2 dospělí + 2 děti do 15 let) 680 Kč
rodinné 2+3 (2 dospělí + 3 děti do 15 let) 750 Kč
psi a domácí mazlíčci zdarma
ZTP/ZTPP dospělí 100 Kč, ZTP/ZTPP děti 50 Kč, ZTP/ZTPP doprovod 100 Kč

Kde se najíst a ubytovat?

Benešovský mlýn
Heřmaň u Písku, 398 11 Protivín
tel: +420 777663390
e-mail:
benesovsky.mlyn@seznam.cz
www.benesovskymlyn.cz