Vyšlápněte si na posvátnou horu Svatobor. Odměnou vám bude krásný výhled na šumavské podhůří

Rozhledna a chata Svatobor. Zdroj: mestosusice.cz pro novinykraje.cz

Nad malebným městem Sušice, často nazývaném „Brána Šumavy”, se tyčí vrch Svatobor se stejnojmennou rozhlednou. Toužíte-li po čistém horské vzduchu, velebném klidu a procházce s výhledem, vydejte se do míst s bohatou historií opředenou tajemstvím a pověstmi.

Kudy nahoru?

Na vrchol Svatoboru (845 m) ke kamenné rozhledně vede z různých míst několik turistických tras i silnička, zvolíte-li jízdu autem. Vydáte-li se pěšky ze sušického náměstí, trasa vede po červené turistické značce ulicí Klostermannovou a Pod Svatoborem. Po necelých dvou kilometrech přijdete k rozcestníku Scheinostovo zátiší s nedalekou studánkou. Je zde první informační tabule o kopci, ke kterému se váže řada pověstí a legend. Po odpočinku v turistickém přístřešku pokračujte dále k místu, kde se od červené značky odpojuje oranžová, tzv. Hadí stezka na Svatobor. Na trase vás čekají ještě dvě informační tabule – o sušických vrcholech a o rozhledně Svatobor. Poté již pohodlně po silnici dojdete až na vrchol a k rozhledně. Celková trasa tam i zpět měří přibližně 8 km.

Rozhledna a chata Svatobor. Zdroj: mestosusice.cz pro novinykraje.cz

Kamenná rozhledna s turistickou chatou je vysoká 31,6 a zdoláte-li 182 dřevěných schodů, budete odměněni krásným kruhovým výhledem. Pokud není tma, mlha či jiné přírodní živly, můžete vidět až na zříceninu hradu Rabí, Javorník, hrad Kašperk, šumavské vrchy i kopce na Klatovsku. První rozhledna tu stála už v roce 1896, ale pro špatný technický stav byla v roce 1934 zbořena. Ale v témže roce, během krátkých tří měsíců, byla postavena nová. Za rok k ní přibyla i chata v alpském stylu.

Svatobor je místem, které bylo zřejmě osídleno v dávné minulosti. Na jeho úpatí byly objeveny stopy po primitivní polozahloubené chatě ze střední doby kamenné i pohřebiště původní slovanské osady Sušice. Pro Slovany byl posvátným hájem, sídlem pohanských bohů, ale i místem soudním. Nesměl chybět ani pramen nebo potok, samozřejmě s léčivou mocí. Z vrcholu Svatoboru pochází i jeden ze základních kamenů Národního divadla, vyzvednutý v roce 1868.

Tajemné jezero, Vodolena i Svatoborský poklad

Pověsti vážící se k tajuplnému vrchu? Legenda praví, že v podzemí je veliké jezero a až bude v Čechách zle a cizí vojsko bude řádit v Sušici, jeho břehy se protrhnout a zničí nepřátele. Další vyprávění je o pohanské kněžce Vodoleně, jež byla v dávných dobách rádkyní svého lidu na Svatoboru. Nedaleko místa, kde byla na své přání pohřbena, vytryskl pramen, jehož voda je údajně léčivá. A jak je to s pokladem? Někde na svazích Svatoboru je vstup do tajemné jeskyně s ukrytým pokladem. Kdysi dávno jej náhodou objevil stařec, který toto tajemství předal na smrtelné posteli svým přátelům. Už jim ale nestačil vchod ukázat a ti jej nikdy nenašli.

Místo

Plzeňský kraj, okres Klatovy, Sušice

GPS rozhledny Svatobor: 49.2355522N, 13.4875767E

Kontakt

Rozhledna a restaurace Svatobor
342 01 Sušice
tel.: +420 378 319 818
e-mail:
info@rozhlednasvatobor.cz
www.rozhlednasvatobor.cz

Otevírací doba

Rozhledna je otevřena podle provozní doby restaurace. Aktuální informace o otevírací době je třeba si ověřit na webových stránkách Rozhledna Svatobor u Sušice nebo na facebookových stránkách Chata a Rozhledna Svatobor.

leden – květen: pátek – sobota 11 – 21 hodin, neděle 11 – 17 hodin

Kde se najíst a ubytovat?

Už jste někdy strávili noc na rozhledně? Využijte jedinečné příležitosti a ubytujte se přímo na Svatoboru.