Vysočina se blíží k hranici chřipkové epidemie

Na Vysočině přibývá nemocných a blíží se chřipková epidemie. Foto: Shutterstock

VYSOČINA – Lidé na Vysočině stále častěji bojují s infekčním onemocněním dýchacích cest. Podle statistik Krajské hygienické stanice kraje Vysočina je aktuálně v regionu 1356 nemocných na sto tisíc obyvatel. Přitom hranice počátku epidemie je 1600.

Právě kvůli vysokému počtu nemocných začínají postupně přibývat zařízení, která zakazují návštěvy. Ve Žďáru nad Sázavou vydala zákaz vstupu ZŠ a MŠ Stražek, v Jihlavě má už od 14. ledna zákaz návštěv místní Alzheimercentrum a na Jihlavsku jde o MŠ Luka nad Jihlavou. Na Pelhřimovsku nemůžete navštívit klienty Domova důchodců v Proseči u Pošné a zákaz vyhlásilo i oddělení následné péče soukromé Vysočinské nemocnice v Humpolci.

Největší počet nemocných je na Žďársku, tady už přesáhli pomyslný epidemický práh 1600 nemocných na 100 tisíc obyvatel, protože statistiky uvádějí ke čtvrtému týdnu letošního roku číslo 1857, o trochu lépe je na tom Havlíčkobrodsko s 1516 nemocnými. Naopak nejméně nemocných je na Pelhřimovsku (1060) a Jihlavsku (1038).

Chřipka patří mezi sezónní onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje v zimních a časných jarních měsících. Ke chřipkové epidemii obvykle dochází na počátku kalendářního roku. Ročně postihuje v průměru 850 000 osob z české populace a v jejím důsledku umírá v průměru 1 500 až 2 000 osob, což jsou 2% všech úmrtí v ČR.

Jak se chřipce bránit?

Nejjistější výsledek přináší v prevenci chřipky očkování – u dospělých osob, mladistvých a dětí ve věku od 6 měsíců. Očkování se zvláště doporučuje osobám s chronickým onemocněním, u nichž onemocnění chřipkou obvykle vede ke zhoršení jejich základního onemocnění, a osobám, u nichž existuje vysoké riziko výskytu komplikací po onemocnění chřipkou. Očkování provádějí zejména praktičtí lékaři, zdravotní ústavy, případně vakcinační centra.
V době chřipkové sezóny hygienici doporučují věnovat zvýšenou pozornost také každodenním hygienickým návykům, které také snižují riziko onemocnění.

  1. 1. Myjte si ruce teplou vodou a mýdlem, případně použijte dezinfekční prostředek na ruce na alkoholové bázi: po každém kašli nebo kýchnutí, pravidelně a opakovaně (po návštěvě míst s velkou koncentrací osob – MHD, supermarkety, apod.)
  2.  Zakrývejte si ústa při kašli a kýchání, použitý kapesník vyhoďte do koše. Nekýchejte do holých rukou, Vaše dlaně jsou teplé a vlhké a jsou tak optimálním prostředím pro množení virů a bakterií a jejich následný přenos a šíření.
  3. Vyhněte se rukama kontaktu s obličejem a v oblasti očí – snížíte tak riziko přenosu viru prostřednictvím rukou z kontaminovaných předmětů.

Největšími zdroji bakterií a virů jsou nejenom toalety, ale také například mobilní telefony, klávesnice u počítačů, volant ve Vašem autě a další prostředky každodenní potřeby. Nepůjčujte si telefon, příbory apod., v domácnosti používejte čisticí prostředky s dezinfekčními účinky.
V době chřipkové epidemie se nezdravte podáváním ruky nebo líbáním – omezte osobní kontakt s druhými lidmi, je-li to alespoň trochu možné, snažte se udržovat odstup od druhých osob cca jeden metr (zvláště máte-li podezření, že jsou nemocní).